Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Návštěvník z Marsu by jistě z českých zpráv získal dojem, že současná vláda si udělala terč z ubohých živnostníků, kteří beztak mají těžký život, a chystá na ně další hrozné daňové úpravy a jiné regulace, které tento zbídačený stav totálně zlikvidují.

Na těch nářcích ostatně bývá zrnko pravdy, protože drobní podnikatelé nemají snadný život a někomu se navíc jeví jako poslední početná skupina obyvatel, ze které lze ještě něco do státního rozpočtu vyždímat. Na druhé straně se ale ukazuje, že mezi drobnými živnostníky vládne nejlepší nálada za posledních šest let. Jednoznačně to dokazují prodeje lehkých užitkových vozidel, tedy těch automobilů, které ke svému podnikání potřebují řemeslníci, stavební, obchodní a další malé firmy.

Prodeje nových "dodávek" v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 45 procent, což svědčí o rostoucím optimismu živnostníků a malých společností. Registrace nových osobních automobilů přitom vzrostly "jen" o 24 procent. Tato čísla naznačují, že v podnikatelské náladě živnostníků došlo k zásadnímu posunu a jejich optimismus je nyní zřejmě větší než ve zbytku společnosti.

Z výrobců aut však z toho těží jen ti zahraniční - nejvíce Fiat, Peugeot a Ford. Mladoboleslavská automobilka již mnoho let pravý lehký užitkový automobil nenabízí, upravený končící Roomster je pro většinu řemeslníků příliš malý. V dohledné době nastane změna a Škoda se do této kategorie pokusí vrátit. Půjde ovšem o vozidla montovaná v Polsku.

Související