Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Hlavním argumentem je podle Kalouska Babišovo zpochybňování 25 let polistopadového vývoje a jeho masivní a dlouhodobý útok na tradiční politické strany krytý bojem proti korupci. Výsledkem prý může být likvidace svobodné soutěže politických stran a tím základů liberálního parlamentního systému.

Historická srovnání však bývají ošidná, dějiny vždy vzdorovaly úsilí o schematizaci. Do jedné řeky se dvakrát vstoupit nedá a úderná zobecnění, která se navíc vztahují k tak třaskavé minulosti, jako je fašismus, mají často problém s konkrétními fakty.

O politickém stylu Andreje Babiše si každý může učinit obrázek sám, podívejme se ale na opačný konec paralely - na to, jak se v Itálii před přibližně devadesáti léty prosadil Benito Mussolini.

Mussolini, původně k tamnímu socialistickému hnutí tíhnoucí novinář, se za první světové války přiklonil k nacionalismu a vzhlédl se v někdejší slavné italské, respektive starořímské minulosti.

V ní mohl najít nejen ideu středomořského impéria, o jehož obnovení dvacet let snil, ale také mnoho příkladů silných, ale nemilosrdných řečníků, vojevůdců a diktátorů.

Takové vzory přitahovaly tím spíše, že Itálie byla při poválečném dělení kořisti opomenuta a hledala svého silného muže, který by jí vyvedl z domácí krize a zajistil mezinárodní uznání.

Když kolem sebe Mussolini soustředil podobně uvažující přívržence, často nespokojené vojáky a důstojníky, kteří po ukončení konfliktu ztratili smysl života i uplatnění, zapojil své fašisty nejprve do pouličních bojů s domácí levicí.

Ta byla v hospodářsky rozvrácené zemi na vzestupu a marxisté se po vzoru ruských bolševiků připravovali na revoluční převzetí moci.

Mussolini a jeho úderné oddíly (Fascio di combattimento) ve spojení s velkými pozemkovými vlastníky i průmyslníky toto nebezpečí se sobě vlastní brutalitou zlikvidovali. Jeho vzestup byl tedy spojen především s násilím a něčím, co se dalo přirovnat k občanské válce mezi pravicí a levicí.

Během vítězných bojů fašisté zesílili natolik, že navzdory nevalným volebním výsledkům začali usilovat o moc. I pravicové strany, jak liberály, tak konzervativce, pokládal Mussolini za slabé a neschopné vlády.

Převrat, tedy pochod jeho oddílů na Řím v říjnu roce 1922, mu dal zapravdu. Armáda ani policie nezasáhly a král jej bez větších protestů jmenoval premiérem koaliční vlády, v níž - prozatím - ještě nepatřila většina ministrů k fašistům. Vše vyvrcholilo masakrem komunistů v Miláně, snížením daní, legislativou ve prospěch statkářů a tvrdým potlačením plebejského křídla ve fašistické straně.

Až následně, na základě zákonů schvalovaných v letech 1925 až 1927, vznikl novým režim s vládou jediné strany a korporací spojující fašistické politiky, podnikatele a zaměstnance. Charakterizovalo ho i postátnění ekonomiky, omezení parlamentarismu a demokracie a brutální likvidace politických odpůrců.

Oblibu si na jedné straně získával populismem, veřejnými pracemi, například přestavbou Říma, a také dohodou s vlivnou katolickou církví a Vatikánem. Mezi elitami zase podporou těžkého průmyslu a armády. Přežil několik atentátů a stal se diktátorem milujícím slávu, ženy a přepych renesančních paláců.

Řada západních státníků, zejména britských, v něm minimálně deset let viděla tvrdého, ale schopného muže, který se zasadil o pořádek, potlačil revoluci a zajistil jakýsi hospodářský vzestup. Názor změnili až v okamžiku, kdy se spojil s nacistickým Německem Adolfa Hitlera a začal ohrožovat jejich kolonie.

Příběh je to barvitý, ale styčné body s Andrejem Babišem v něm chybí. Ministr financí a majitel Agrofertu daleko více připomíná jiného Itala - dlouholetého premiéra Silvia Berlusconiho, který stejně jako on do politiky vstoupil jako miliardář a mediální magnát.

Ačkoliv i zde srovnání dost pokulhává: italský podnikatel se nikdy netajil pravicovými názory, zatímco u základů hnutí ANO 2011 stáli vedle Babiše (bývalého komunisty) hlavně lidé, kteří svou politickou kariéru zahájili v ČSSD. A jedním z lidí, kteří jej těsně před nástupem do politiky ovlivnili, byl například levicový prognostik Valtr Komárek.

Související