Ekonom přes SMS

Novinka! Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Daňové úniky jsou prostě ohromné. Jen kvůli daňovým rájům vlády přicházejí na celém světě asi o 200 miliard dolarů ročně. A to je pouze část celkových úniků, které se třeba v Evropské unii odhadují na zhruba pětinásobek této sumy. To už je cifra srovnatelná třeba s celosvětovými výdaji na zbrojení.

O informace o účtech a o placení daní se přitom nehlásí jen berní úředníci, ale i policie a tajné služby. Nejde jen o fiskál, ale i o vnitřní bezpečnost a státní zájmy. Všichni využívají rychle postupující elektronizace a internetizace, protože ty na rozdíl od minulosti umožňují se v záplavě dat vyznat a rozlišit důležité věci od banálních údajů.

V tomto kontextu - světovém i technologickém – lze také chápat ryze domácí iniciativy, jako je připravovaná on-line evidence tržeb či obdobné kontrolní hlášení, která mají přispět k omezení úniků DPH.

Na mezinárodní úrovni přitom lze v příštích letech očekávat další kroky podobným směrem. Ve hře je například veřejné vykazování hospodářských výsledků nejen u bank (což si už vynutila nedávná finanční krize), ale všech velkých nadnárodních firem (což zatím prosazovala hlavně Francie).

Na posledních setkáních o ekonomiku se zajímajících neziskových organizací (za Českou republiku jde o o.p.s. Glopolis) se zase debatuje o zřízení mezivládního úřadu pro daňové otázky pod patronací OSN.

Ten by umožnil rozvojovým zemím mluvit do globálních daňových pravidel, které zatím zvýhodňují vyspělé země. A především vytvoření veřejně přístupných rejstříků skutečných vlastníků důležitých společností a trustů, což by mělo vnést více světla nejen do placení daní, ale i do vztahů mezi firmami a státy a do veřejných zakázek, jejichž objem rok od roku roste.

V minulosti by nad takovými požadavky připomínajícími orwellovského Velkého bratra mohl byznys zřejmě mávnout rukou, teď to neplatí. Stačí se podívat, kdo vlajkovou loď těchto regulačních opatření, výměnu informací o vysoce citlivých zůstatcích na účtech, protlačuje.

Je to dosud nejmocnější ekonomika, USA, které přitom institucím odmítajícím se zapojit do systému vyhrožují enormními sankcemi. Evropa se k jejich tlaku se značným zpožděním jen připojila.

USA i západní státy čelí obřím rozpočtovým deficitům a nemohou si dovolit nechat dále odplývat peníze mimo vlastní území. Pro Českou republiku to platí dvojnásob, už proto, že z nich zahraniční firmy ročně odvádějí nejméně 200 miliard korun.

Celkově jde o chaotický a vnitřně rozporný vývoj, ale v každém případě vzniká něco, co se od klasického kapitalismu volné soutěže, který byl s institutem bankovního tajemství nerozlučně spojen, podobá už jen vzdáleně. A pro co zatím chybí přiléhavé pojmenování.

Zdaleka nejde jen o čínský státní kapitalismus, ale i o Západ a tentokrát také jeho americké centrum. USA postupně přicházejí po 120 letech o ekonomické prvenství a společný zájem vede k těsnému provázání mocného státu a klíčových firem. To, že se silné soukromé společnosti stále více spoléhají na pomoc vlády ale neznamená, že by v nadcházející době začaly hrát druhé housle.

O opaku svědčí sjednávaná obchodní dohoda mezi USA a EU známá pod zkratkou TTIP. Nejen že vznikne liberální prostor pro obchod a investice, který má na obou stranách Atlantiku přispět k nárůstu ekonomiky asi o 100 miliard dolarů, současně poskytne korporacím právní systém, jehož prostřednictvím budou například moci žalovat státy, pokud by vlády a parlamenty schvalovaly zákony omezující jejich zisky.

Na jedné straně tedy budeme mít globálního Velkého bratra, na straně druhé omezení suverenity a významu parlamentní demokracie.


2obalka Ekonom 2014 47- Jak bude fungovat globální "velký bratr", který bude dozírat na účty po celém světě?

- A jaké následky budem mít zánik daňových rájů?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související