Typický výsledek komunálních voleb v českých a moravských městech vypadá zhruba takto: nikdo nezískal víc než čtvrtinu odevzdaných hlasů, do zastupitelstva či magistrátu se dostalo sedm až devět různých stran. Pro sestavení koalice je třeba dohoda mezi zástupci nejméně tří stran, často bude nutné naleznout shodu čtyř subjektů. A to nebude snadný úkol.

Lze však nalézt několik výjimek v moři roztříštěné komunální scény. Pojďme si připomenout čtyři z nich:

69,5 procenta. Takový je výsledek ODS v Praze 16, tedy v městské části Radotín. Bývalý učitel a basketbalový trenér Karel Hanzlík zde úspěšně starostuje od roku 2006 a funkci si nepochybně udrží. Ztrácet čas vyjednáváním o sestavení koalice opravdu nemusí.

64 procent. Tolik získala kandidátka „Změna pro Kolín“ ve 30tisícovém středočeském městě. Starosta Vít Rakušan se do čela Kolína dostal před čtyřmi lety, kdy lidé „vymetli“ z radnice zástupce dříve vládnoucí ODS. Letos Změna pro Kolín dále posílila, bude mít 20 ze 27 míst v zastupitelstvu.

55,7 procenta. Jasného vítěze mají komunální volby také v Říčanech. Sdružení SNK Klidné město v čele se starostou Vladimírem Kořenem obsadí dvě třetiny z 21 míst v zastupitelstvu a povede středočeské město další čtyři roky.

55,4 procenta. ČSSD zaznamenala ve většině měst krutou porážku, mezi vzácné výjimky patří Bohumín v Moravskoslezském kraji. Sociální demokrat Petr Vícha má obdivuhodnou výdrž, starostou města je od listopadu 1994. Nyní tak vstupuje do třetí desetiletky v čele Bohumína.

Závěr zní: vše je o lidech. Úspěšného starostu umějí občané ocenit. Podle výsledků voleb to však vypadá, že opravdu skvělé starosty mají tak v jednom městě z deseti.

Související