Jedině pořízení bytu nebo domu považují Češi za lepší dlouhodobou investici, než je nákup zlata. Zatímco uložení peněz do nemovitostí na dobu v horizontu desítek let pokládá za ideální polovina Čechů, žlutý kov upřednostňuje téměř třetina.

Vyplývá to z průzkumu Ipsos, který firma provedla pro poradenskou společnost Partners. Výsledky ukazují, že ani vývoj posledních tří let, během nichž zlato ztratilo zhruba třetinu hodnoty, nevymýtilo názor mnoha lidí na žlutý kov coby výhodnou investici v jakékoli době. Více než dvě pětiny dotázaných totiž v průzkumu mince či cihličky označili za nejméně volatilní investici. Tedy uložení peněz, které podléhalo nejmenším výkyvům. Jaká je ale realita?

Velká část Čechů uvěřila katastrofickým scénářům o zhroucení evropské, či dokonce světové ekonomiky, před nímž úspory uchrání jedině nákup zlata, až v roce 2011. Cena žlutého kovu v té době už několik měsíců rostla, troyská unce vystřelila až přes hranici 1800 dolarů. Následující rok ještě i přes mírný pokles ceny nezpůsoboval investorům těžké sny. Zlom přišel v polovině roku 2012. Od té doby zlato oslabuje.

Kdo tedy nakoupil v době největší zlaté mánie, do dneška na této investici tratil téměř třetinu peněz. Konkrétně přes 13 tisíc korun na jedné troyské unci. Letos v září se totiž cena zlata pohybuje pouze mírně nad 1200dolarovou hranicí. Právě to je vyvrácením mylného předpokladu, že investice do zlata patří mezi málo volatilní: v dobách hospodářské krize ani po ní to rozhodně neplatí. Mýtus vybudovaný kolem zlata tak postupně splaskává. "Jedná se o dlouhodobě zakořeněný omyl, že zlato či nemovitosti nemohou být ztrátové a jejich ceny nekolísají. V dlouhodobém horizontu je ovšem zlato, hned za akciemi, tou nejkolísavější investicí," varuje investiční specialista společnosti Partners Martin Tománek.

Lze samozřejmě argumentovat také tak, že cena zlata je dnes téměř na trojnásobku hodnot ze září 2005, tedy dva roky před ekonomickou krizí. Faktem ale zůstává, že na růstu k dnešním úrovním vydělal jen nepatrný zlomek běžných investorů. Ti totiž v drtivé většině na vlnu zájmu o žlutý kov naskočili příliš pozdě, až v době astronomicky vysokých cen. Jak ostatně bývá v případě drobných investorů obvyklé. Vydělat tak - nepočítáme-li velké investiční banky a fondy - mohli pouze lidé, kteří zlato nakupují jako část portfolia pravidelně a nepodléhají módním trendům. "Zlato je, jednoduše řečeno, občas "in" a nákup v tomto období je receptem, jak rychle ztratit peníze," dodává Tománek.


 

obalka Ekonom 2014 40 520- Jak se v minulosti vyvíjely ceny zlata?

- A jaká je jeho investiční budoucnost?

Odpovědi najdete v investičním speciálu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související