Chceme se vrátit zpět do hlavního proudu evropské integrace, rozhlašovali zástupci nynější vládní koalice v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou od svého nástupu do funkcí. Česko už prý nemá být problémovou euroskeptickou zemí, která jen "bourá" a vetuje politiku evropských špiček. Naopak se chce na určování budoucího směru unie konstruktivně podílet. Jak takový pokus o konstruktivní přístup vypadá?

Například tak, že se česká vláda jako jeden z mála evropských kabinetů není schopná domluvit ani na osobě eurokomisaře, který bude Prahu reprezentovat příštích pět let v nejvyšším výkonném sboru unie. Přestože se Bohuslav Sobotka prsil, že chce pro Česko získat významnější post, než byl úřad Štefana Füleho zodpovědný za rozšiřování evropského spolku a politiku sousedství, výběr kandidátů tomu nenapovídal.

Místo jasného určení priorit a výběru společného koaličního kandidáta splňujícího požadavky na odbornost pro konkrétní vytipované křeslo v komisi probíhá ve vládě už týdny trapná přetahovaná o jménech, aniž by vůbec padly jednoznačné návrhy na rezort, o který chceme usilovat. Podle některých vyjádření se naopak zdá, že hlavní odbornost, kterou umíme Evropě nabídnout, je ženství jedné z favoritek, Věry Jourové z hnutí ANO. Jako zástupkyně něžného pohlaví prý bude mít u "pokrokového" šéfa komise Jeana-Clauda Junckera větší šance. Jak prozíravé!

Jelikož se na jméně společného kandidáta koalice není schopná dohodnout, povýšila ale celou trapnost ještě o stupínek výše. Českého eurokomisaře by si prý mohl vybrat sám Juncker. S tímto vrcholně alibistickým návrhem jako první přišel šéf ANO Andrej Babiš. Včera se ale přidal i Sobotka: prý se pojede o našem (!) kandidátovi poradit do Bruselu právě s novým šéfem Evropské komise.

I "díky" tomu se Česko zřejmě definitivně zbaví pověsti problémového člena; svou ochotu spolupracovat s unií naši politici dokazují tím, že jsou ochotní nechat si nadiktovat i jméno vlastního nejvyššího zástupce v evropských politických strukturách. Opravdu to přispěje k silnější pozici Prahy na evropské mapě? Těžko. Představa, že Česko tímto způsobem získá skutečně významný post v komisi, je poměrně komická.

Související