Navzdory tomu všemu je Andrej Babiš nejpopulárnějším českým politikem (dle průzkumu z minulého týdne mu 59 procent lidí věří, 33 procent nevěří) a jeho strana ANO 2011 s přehledem vede žebříčky stranických preferencí. Jak to je to možné?

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV v čele s Petrem Nečasem v letech 2010 až 2013 nenaplnila do ní vkládané naděje, spíše lze říci, že zkazila vše, na co sáhla. Po zklamání z profesionálních politiků není divu, že Češi vsadili na někoho se zkušenostmi z byznysu, kdo „nekecá, ale maká.“ Tedy Babiše a stranu ANO.

Koneckonců, proč ne. Zřejmě nejlepší americký prezident za poslední století Ronald Reagan byl původní profesí herec a vedl herecké odbory. Charles de Gaulle byl generálem francouzské armády, než se dal na politiku. Naopak současní francouzští politici, kteří se na veřejné funkce připravovali snad už od základní školy, jsou přímo zosobněním neschopnosti a zoufalství.

Moc zkušeností v nepolitickém životě nepobral ani Babišův rival a spojenec v jedné osobě Bohuslav Sobotka, což v očích voličů, kteří s pocitem zadostiučinění sledovali pád předchozí vládní garnitury, přidává "druhému muži" současné vlády další plusové body.

Navíc se zdá, že Babiš si ke vstupu do vlády zvolil správnou dobu. Lidé hodnotí politiky ne pouze podle jejich činů, ale také s přihlédnutím k faktu, zda právě roste či klesá jejich životní úroveň.

Ekonomický růst dál nabírá na síle, jak ukazuje třeba poslední průzkum nálad mezi českými manažery provedený bankou HSBC. Nebo další nepřímý důkaz - deficit státního rozpočtu za leden až květen klesl na 9,5 miliardy korun, zatímco za úřadování Babišova předchůdce na financích Miroslava Kalouska se schodky za prvních pět měsíců pohybovaly od 26 do 81 miliard korun.

Dojem z prvních měsíců Andreje Babiše na ministerstvu financí je i z těchto důvodů v podstatě pozitivní. Jenže přízeň voličů je podobně vrtkavá jako vývoj makroekonomických ukazatelů. Za čtyři roky může být Andrej Babiš premiérem, nebo - pokud se ukáže, že jsou jeho sliby neuskutečnitelné - také odepsaným politikem. Na rozdíl od Petra Nečase se však bude mít kam vrátit - a sice do své podnikatelské říše Agrofertu.

Související