Nastal Velký třesk a právě se zrodil vesmír. Když si představíme, že od vzniku kosmu až do dneška uplynul pouhý rok, dostanou ostatní události úplně jinou dimenzi. Jak to bude vypadat? V březnu se začíná formovat Mléčná dráha, v srpnu pak Slunce a planety obíhající kolem něj.

Už v září se na Zemi objevují první formy života. Cvrkot však začíná v prosinci. Zhruba v polovině měsíce nastupují první obratlovci, pak ptáci a předchůdci savců... Opravdu husto je v průběhu poslední noci. Šest minut před silvestrovskou půlnocí se na scéně objevují lidé. Deset sekund před dvanáctou se staví pyramidy. A Tycho de Brahe by se stěhoval do Prahy přesně sekundu před půlnocí, popsal nedávno v Praze švýcarský astronom Bruno Leibundgut.

Rozfázování doby od Velkého třesku do jednoho roku pěkně ilustruje, jak zanedbatelnou roli hrají ve vesmíru lidé. Ukazuje, že poslední měsíc a hlavně poslední den pomyslného roku, máme bezvadně zmapovaný. Na druhou stranu příliš nevíme o tom, co se děje na jaře. Také léto je posázené otazníky.

Když Bruno Leibundgut, který donedávna šéfoval Evropské jižní observatoři, zahájil své pražské vystoupení jednoduchou větou „Vesmír je temný“ nebyl rozhodně daleko od pravdy. Podle nejnovějších poznatků známe jen čtyři procenta kosmu. Zbytek zabírá temná energie a temná hmota, o nichž toho příliš nevíme.

Evropská jižní observatoř (ESO) má sice centrálu v německém Garchingu a sdružuje převážně evropské země spolupracující při zkoumání vesmíru, své dalekohledy má ale v chilské poušti Atacama. Tam jsou díky bezmračnému nebi a vysoké nadmořské poloze ideální podmínky pro sledování vesmíru.

V roce 2022 má v Chile vyrůst vůbec největší teleskop na světě. Umožní lépe vyhledávat planety podobné Zemi, kde by se teoreticky mohl nacházet i život. Astronomové ho podle Leibundguta využijí také při pozorování některých supernov. Umožní prověřit i gravitační teorii.

Díky obřímu teleskopu se tak zřejmě dovíme více také o temných součástech vesmíru. A zapojit se do toho mohou i české firmy. Nyní mají šanci ucházet se u ESO o zakázky.


obalka Ekonom 122014O vesmírných zakázkách souvisejících se stavbou nového teleskopu v Chile, o něž se ucházejí i české firmy, si můžete přečíst v aktuáním čísle týdeníku Ekonom. Stáhnout si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související