Rozvinuté akciové trhy trhají historická maxima. Jeden z hlavních amerických indexů S&P 500 dosáhl poslední únorový den své dosud nejvyšší hodnoty - bezmála 1866 bodů. Od vypuknutí finanční krize si tak připsal 176 procent. Za únor akcie posílily o téměř pět procent, což je nejvíce od října 2013. Dává smysl do nich v současné situaci ještě investovat?

I když je to otázka za haldu peněz a nebudu předstírat, že jsem v šuplíku nalezl křišťálovou kouli, pokusím se předložit argumenty, proč investice do akcií i nyní mohou dávat smysl.

V ekonomice je spousta peněz, které stále leží ladem. Centrální banky všude po světě napumpovaly do ekonomiky velké hromady financí. Navíc "tištění" dalších peněz v USA a některých dalších zemích stále probíhá, pouze zpomalilo. Velká část této volné likvidity stále leží ladem ve státních dluhopisech takzvaných bezpečných zemí.

Ty ale nic moc nenesou. Desetileté americké dluhopisy nabízejí výnos s bídou 2,75 procenta ročně a ty německé pak ještě o procento méně. Je jen otázkou času, jak dlouho i konzervativní investoři vydrží, aby jejich peníze ležely téměř bez výnosu ladem. Jakmile začnou úrokové sazby růst, z "nevýnosů" u dluhopisů začnou být dokonce ztráty.

Argumentem může být současné ocenění akciových trhů. To se na většině trhů pohybuje okolo historických průměrů. Světové ekonomiky se navíc nacházejí v rané části oživení. Můžeme předpokládat, že zisky firem budou i v následujících kvartálech růst a investoři za svoje peníze dostanou dobrou hodnotu.

Vývoj akciových trhů v roce 2014 rozhodně nebude jednotvárný. S velkou pravděpodobností se vývoj bude lišit i v jednotlivých teritoriích. Zajímavým investorským tipem mohou být zejména některé rozvíjející se trhy, jež se nyní zmítají v problémech. Ty pramení z jejich vnitřní nebo vnější nerovnováhy či spočívají v aktuálním ústupu investorů, kteří stahují možná až trochu panicky peníze z trhů.

Právě tyto akcie lze nyní koupit se zajímavým diskontem. Investice na trzích v nevábných situacích se v minulosti ukázaly v delším horizontu často jako ziskové. Příkladem může být například takové Turecko. Aktuální pokles cen na rozvíjejících se trzích v souvislosti s eskalací dění na Ukrajině může znamenat další takovou příležitost.

 

Lukáš Vácha
Conseq Investment Management

Srovnání vývoje akciových indexů

Související