Majitele impéria Agrofert už před volbami otevřeně podpořilo množství úspěšných českých podnikatelů, mezi nimi Zbyněk Frolík, Pavel Juříček, Jannis Samaras nebo Radim Jančura. "Nemáme s ním žádné kšefty a nemáme zapotřebí vměstnat se mu do některé části těla s výhledem na náš profit," zdůrazňoval i za ostatní majitel Linetu Zbyněk Frolík.

 

Mezi podnikateli a manažery zůstává Babiš podle všeho vysoko v kurzu i po volbách. A to i mezi těmi, jejichž firmy si s některou součástí impéria Agrofert přímo konkurují.

 

"Andreje Babiše znám asi 20 let a myslím, že ne málo. Mám ho zapsaného jako abnormálně pracovitého podnikatele, který vstává velmi brzy ráno a tvrdě pracuje do noci. Možné konflikty zájmů bych v tuto chvíli neřešil," řekl Ekonomu například generální ředitel a majitel Madety Milan Teplý. "Netuším, kdo a proč by se měl Andreje Babiše bát. Pro mě je například Agrofert silným konkurentem, ale nepředpokládám, že by Andrej Babiš jako ministr financí a vicepremiér svolával gremiální porady před jednáním vlády," dodává.

 

Týdeník Ekonom mluvil s řadou lidí z českého byznysu, a pokud někdo z nich k Babišovi chová negativní emoce, či je přesvědčen o tom, že nový ministr financí bude myslet více na svůj byznys než na veřejný zájem, nechává si to zatím pro sebe. Tím největším "odsudkem" bylo mlčení, jež bylo reakcí na dotazy směřované například představitelům Unipetrolu, který se Babiš v minulosti pokusil neúspěšně koupit, či Babišova konkurenta v masném průmyslu Schneider - masokombinát Plzeň.

 

Nepříliš sdílní byli k osobě budoucího ministra financí (a v mnoha případech zároveň ve světě byznysu svého velkého klienta) lidé z bankovního světa. Oslovení bankéři, mezi nimi i členové bankovní rady, se nechtěli ke svým očekáváním ve vztahu k budoucímu šéfovi financí vyjadřovat ani mimo záznam, i když se prý mezi nimi "téma Babiš živě řeší".

 

Zástupci byznysu Babiše ve vládě vidí - zdá se - docela rádi. "Věřím, že prověří vývoj ministerstva financí za posledních pět až deset let a že ho učiní transparentnějším, jak ostatně slíbil voličům i lidem z byznysu. My na tripartitě třeba už dlouho voláme po tom, aby byl rozklikávací rozpočet, kdy bychom mohli detailně vidět všechny jeho položky," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy a poradce prezidenta Zemana Jaroslav Hanák. Potenciální střety zájmů u Babiše podle něho "cítí asi každý". "Aby k nim nedocházelo, to musí garantovat premiér," dodává.


 

obalka Ekonom 42014 full- Kam dosáhne Babišův vliv?

- Kdo za jeho působení na ministerstvu přijde o místo nebo o dotace?

- A jak používal moc Silvio Berlusconi?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související