Dnešní slavnostní podpis koaliční smlouvy (opět – nerovná se vládní programové prohlášení) je jen drobným a z hlediska ústavy nepodstatným detailem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka není jmenován premiérem, je jen pověřen jednáním o sestavení vlády. Členové budoucí vlády jsou jen jména na papíře.

 

Bohuslav Sobotka na pondělní tiskové konferenci vyzval média k tomu, aby se snažila věnovat ne tomu, co bude, ale tomu, co je reálné. Pokud by to tak mělo být, pro dnešek (a kdo ví, na jak dlouho) jsme tedy s touto vládou – nevládou skončili.

 

Jedinou reálnou událostí je totiž právě jen podpis koaliční smlouvy. Vše ostatní je budoucnost, kterou má v ruce prezident Miloš Zeman. Bohuslav Sobotka půjde „svým osobním šarmem“, jak to s jistou ironií v hlase nazval Andrej Babiš, přesvědčit Miloše Zemana, ať už ho konečně jmenuje premiérem. A až to udělá, aby mu také laskavě najmenoval ministry a ministryně, jež by ve vlastní vládě rád měl. Bude na to potřebovat opravdu hodně šarmu i obchodního ducha.

 

Do doby, než se to stane, Česku i nadále povládne vláda v demisi premiéra Rusnoka. S jistotu to ale nebude trvat déle než do března. To se totiž pro Jiřího Rusnoka konečně uvolní místo v bankovní radě ČNB.

 

 

Související