Odmítá pracovní nabídky (naposledy prý tu od nějvětší ruské sociální sítě VKontakte), plánuje návštěvu Německa kvůli americkým odposlechům Angely Merkelové a obecně se stará o to, aby nepadl do spárů amerických služeb.

 

Nemůžeme se mu proto divit, že si dosud nezřídil účet na Twitteru. Nebo že by ano? V pondělí se totiž objevil nový profil @officialSnowden, který údajně spravuje jeho právník Anatolij Kucherena a během pouhých šesti hodin ho začalo odbírat víc než tisíc followerů - navzdory špatné angličtině i fotografii, kterou si může kdokoliv stáhnout z internetu (žádná jiná jako by neexistovala). Můžeme alespoň doufat, že falešný Snowden bude stejně vtipný jako falešný Kim Čong-un nebo falešný Karel Schwarzenberg. Ale něco nám říká, že bude spíš jen falešný... a prázdný.

 

 

AKTUALIZACE: Účet falešného Edwarda Snowdena nevydržel na Twitteru ani 24 hodin. Poté, co ho začalo sledovat přes 7500 followerů (včetně řady novinářů), tweetnul jeho majitel, že z bezpečnostních důvodů bude účet zrušen. Ve skutečnosti byl nakonec přejmenován na "No Snowden".

 

V digitálním podsvětí se v poslední době odehrála jedna třaskavá událost. Třetí největší vyhledavač torrentů (snadno sdíletelných datových souborů, které se často obsahují autorsky chráněný obsah) Isohunt prohrál na začátku října vleklý soudní spor a dostal stopku. Na Halloween ale kupodivu vstal z mrtvých - i když v režii lidí, kteří s původním webem nemají nic společného. Podle Konstantina Komaitise je to klasická ukázka efektu hydry. Useknete jednu hlavu (zastavíte jeden server) a na jejím místě naroste nová (a otevře se další). Tuhle válku s piráty asi žalobci nevyhrají, mohou jen "zpomalit" růst.

 

 

 

Podobná situace panuje také na bitevním poli s počítačovými viry. Nejenže se objevují v stále nových podobách, ale zároveň si nacházejí nové a nové skrýše, odkud se mohou snadno šířit dál. Třeba z útrob obyčejné žehličky:

 

 

 

Dost škodlivých novinek, nové technologie nám mohou pomoct i v nečekaných směrech. Třeba při identifikaci škodlivého hmyzu v lánech obilí nebo lesních porostech. Tipujeme, že se ale skvadry létajících strážců lánů a lesů nad zvlněnou českou krajinou jen tak neobjeví.

 

 

 

A nakonec to nejdůležitější - odvěká válka mezi majiteli nejnovějších výkřiků techniky spojená se zásadní otázkou: Kdo se může pochlubit lepšími technickými specifikacemi? To je přece jedno, vzkazuje zástupce šéfredaktora The Verge Chris Ziegler: "Co mě štve, je fakt, že 95 procent specifikací má čistě teoretický základ a nemá praktický dopad na skutečný provoz. Co mě zajímá, je uživatelská zkušenost," tweetnul Ziegler. Amen.

Související