Firma našla zahraniční partnery, kteří jsou ochotni podělit se o náklady i případné budoucí zisky. "Nyní probíhají poměrně detailní jednání se dvěma různými seriózními zájemci. V obou případech se jedná o zahraniční společnosti podnikající v oblasti průzkumu ložisek ropy a zemního plynu," uvedl mluvčí MND Dan Plovajko.
Jména zahraničních partnerů, ani další podrobnosti však s ohledem na probíhající jednání nechce MND v této fázi sdělit. Uzavření smlouvy lze očekávat zřejmě až v příštím roce.
Společnost, navazující na činnost původních Moravských naftových dolů, začala partnery v zahraničí hledat před dvěma lety. Tehdy oslovila třicítku možných zájemců o spolupráci.
Těžba se nyní na Moravě odehrává v hloubkách do dvou kilometrů pod povrchem země. Projekt nazvaný Bohemian Foreland Exploration cílí na předpokládaná ložiska od tří do pěti a půl kilometru pod zemí.
Nově vyhlédnuté lokality leží v pásu od Mikulova po Kyjov. Nacházet se zde mohou desítky miliard metrů krychlových plynu. Ročně se přitom v Česku spotřebuje okolo devíti miliard kubíků. Nová ložiska tak mohou alespoň částečně přispět ke snížení dovozní závislosti, která se pohybuje okolo 98 procent.
Jen pod zmapovanými lokalitami u Lednice, Násedlovic, Staroviček, Karlína a Krumvíře se může nacházet přes 13 miliard metrů krychlových plynu. Tedy více než dnes zbývá v tradičních lokalitách v okolí Břeclavi a Hodonína.
Tamní ložiska jsou z velké části vyčerpána, ale to neznamená, že jsou bezcenná. Komárkova skupina MND připravuje konverzi ložiska u Dambořic na podzemní plynový zásobník.
Partnerem MND je ruský Gazprom. Podle smlouvy uzavřené letos v září si na 15 let pronajme většinu kapacity zásobníku, což představuje obchod za 7,5 miliardy korun.