Pikornaviry jsou naši důvěrní známí. Nevěříte? Setkáváme se s nimi i vícekrát ročně. Způsobují totiž 40 procent všech nachlazení. Další pak mají na svědomí například záněty mozku, dětskou obrnu nebo průjmová onemocnění. Jejich strukturu a životní cyklus chce prozkoumat Pavel Plevka. A protože již dříve ukázal, že umí, získal zatím jako jediný Čech dvoumilionový grant (v eurech) od Evropské výzkumné rady.

 

Pavlovi Plevkovi je 34 let a patří mezi mladé vědce, které se v posledních měsících daří lákat zpět do Česka. Nová vědecká centra zaměstnají téměř 3300 vědců. Žádný div, že s podporou peněz z Evropské unie spustilo české ministerstvo školství velkou náborovou kampaň „Hledá se supervědec“. Třicátník Plevka, který se vrátil z USA, je jednou z jejích tváří.

 

Redaktorce Ekonomu Evě Hníkové „supervědec“ Plevka poskytl vůbec první velký rozhovor od získání více než 50milionového startovacího grantu (v přepočtu na koruny). Jak si chce zorganizovat svůj tým? Jak se dá vydělávat na vědě?

 

A co vede mladé talentované Čechy a Češky k návratu, když platy to rozhodně nejsou? Čtěte v titulním materiálu aktuálního čísla.

 

Příjemné čtení přeje

Ondřej Neumann, šéfredaktor

 

obalka Ekonom382013

Související