V chilské poušti Atacama, více než pět tisíc metrů nad mořem, začala nedávno pracovat největší astronomická observatoř světa ALMA. Skládá se z 66 radioteleskopů a na jejím provozu se podílejí i čeští astronomové. Nyní observatoř ohlásila pohledný úlovek. „Nový dalekohled se dívá na barevné detaily zrození hvězdy,“ ohlásil twitterový účet časopisu Wired s odkazem na fotografii dne.
New telescope looks at the colorful details of star birth http://t.co/EMZ2maVSxh
— Wired Space Photo (@wiredspacephoto) August 21, 2013
„Přemýšlíte o studiu přírodních věd? Deset nejchladnějších, nejdivnějších a nejnebezpečnějších univerzitních laboratoří,“ láká twitterový účet populárně vědeckého magazínu Popular Science s odkazem (http://www.popsci.com/science/gallery/2013-08/awesome-labs?src=SOC&dom=tw) na fotogalerii popisující desítku drsných pracovišť. Třeba na University of Tennessee v Knoxville zkoumají bakterie v tělech zemřelých lidí, na Univerzitě v Severní Karolíně zase studenti zkoušejí, jakým extrémům odolají textilie.
Thinking about a science degree? The 10 coolest, strangest, most dangerous college labs: http://t.co/agrSsXIZuL
— Popular Science (@PopSci) August 21, 2013
„Zábavná fakta: V lidském těle existuje 62 000 mil cév – položené za sebou by obkroužily Zemi 2,5 krát,“ uvádí fyzik a spisovatel Louis Del Monte. Ostatně přirovnání mají čtenáři knih nejraději.
Fun Fact: There are 62,000 miles of blood vessels in the human body – laid end to end they would circle the earth 2.5 times
— Louis Del Monte (@DelMonteLouis1) August 21, 2013
Časopis Nature tento týden přinesl zprávu o výrazných škrtech peněz na vědu v Rumunsku. A dobře na tom nejsou ani Slováci. „Ministerstvo financí v rozpočtu příští rok navrhuje, aby Slovenská akademie věd dostala méně o téměř 11 milionů euro,“ hlásí twitterový účet této výzkumné instituce. To by prý mohlo znamenat propuštění až čtvrtiny jejích zaměstnanců. Snad s podobným nápadech nepřijde také český ministr financí...
Ministerstvo financií v rozpočte na budúci rok navrhuje, aby Slovenská akadémia vied dostala menej takmer o 11... http://t.co/b0ULIT5aZF
— SAV (@AkademiaVied) August 17, 2013
Prázdniny už končí i vědcům: „Poslední den v Austrálii, těším se na dnešní večerní show v Brisbane. Potom zpět k přednášce prvního ročníku velikost & relativita ve slunečném Manchesteru,“ vtipkuje o britském počasí částicový fyzik Brian Cox a profesor Manchesterské univerzity, který provádí své experimenty mimo jiné i v CERN.
Last day in Australia, looking forward to Brisbane show tonight. Then back to lecture first year quantum & relativity in sunny Manchsater!
— Brian Cox (@ProfBrianCox) August 20, 2013