Ani Zeman nevyroste do nebes

Schopnosti a úmysly prvního přímo zvoleného prezidenta byly v posledních týdnech mnohdy démonizované. Předčasné volby budou už na podzim. Jeho SPOZ se nejspíše do sněmovny dostane. Kus voličstva ukrojí komunistům, část oranžovým socialistům. Rozhodující silou však rozhodně nebude, maximálně parťákem do levé vládní koalice.

 

Léčba Havlem

Nový premiér bude muset se Zemanem vycházet, rozhodně však před ním nemusí panáčkovat jako svého času federální premiér Marián Čalfa před Václavem Havlem. A že má Zeman sklon diktovat šéfovi vlády? Nic nového pod sluncem – Havla jsem již zmiňoval a mentorský přístup Václava Klause k (nejen) premiérům už vstoupil do legend.

 

Proinvestujeme se k prosperitě

Po volbách nám vláda po pravicové sedmiletce nepochybně bude servírovat levicové recepty. A proč ne? Stačí si přečíst program Rusnokovy vlády, na který dalo svůj palec i vedení ČSSD, a je jasno, co nás čeká. Včetně snahy zavést majetková přiznání. To je ostatně v tuzemsku oblíbená levicová mantra. Tohle všechno se určitě dá přežít.

 

Patron Kalousek

Miloš Zeman, ČSSD a komunisté budou v kampani mocně střílet po Miroslavu Kalouskovi. Nechtíc tak z něho a jím ovládané TOP 09 učiní lídra pravice. ODS je v troskách, vůdce široko daleko nevidět. A ideovým i estetickým odpůrcům vládnutí Miloše Zemana nezbyde než „vyvažovat“ svými hlasy pro Kalouska.

 

Fenomén Babiš

Druhý nejbohatší muž Česka Andrej Babiš to myslí s politikou vážně. Zdroje na to má jak finanční, tak mediální. A v poslední době se mu i daří lákat osobnosti na kandidátku. A mnoho lidí bude jako již tradičně volit „proti stranám“. Jinými slovy – ANO může hodně překvapit. Tipuji, že nakonec získá výrazně více hlasů než přátelé Miloše Zemana.

Související