Základy společnému projektu, který podstatně změní globální ekonomiku, položili na posledním summitu G8 představitelé Evropské unie a Spojených států, když formálně zahájili jednání o společné zóně volného obchodu. Obě strany si od nového paktu slibují výraznou podporu hospodářského růstu a vznik až dvou milionů nových pracovních míst.

Studie, kterou publikoval mnichovský institut Bertelsmann Stiftung, tvrdí, že z transatlantického obchodního a investičního partnerství budou mít největší užitek Spojené státy následované Velkou Británií, Švédskem a Irskem. Jestliže se podaří odstranit celní sazby a netarifní překážky obchodu, můžeme věřit, že se i českým firmám otevřou nové příležitosti v sektoru služeb, investic a veřejných zakázek. Dodatečné navýšení hrubého domácího produktu na obyvatele a vytvoření více než dvou milionů nových pracovních příležitostí na obou stranách Atlantiku je počítáno mezi hlavní aktiva dohody. Negativní vliv může dohoda mít na ekonomiky ostatních zemí světa. Navíc, expanze exportu a investic evropských firem do USA, například německých firem za levnou energií, může oslabit vzájemný vnitrounijní obchod a zvýšit tlaky na vyšší přidanou hodnotu řešení, které dnes nabízejí české a evropské firmy.

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.