Ruský plynárenský moloch Gazprom postupně ztrácí pozice na evropském trhu. Na jeho úkor posilují flexibilnější Norové, kteří své ceny ochotněji přizpůsobují tržní realitě.

Viceprezident koncernu BP Christof Rühl v úterý při představení podnikové statistické ročenky uvedl, že Norsko se loni prvně v historii propracovalo na pozici největšího dovozce plynu do zemí Evropské unie. Navzdory ekonomické recesi dokázali Norové objem dodávek na unijní trh navýšit meziročně o 15 procent na téměř 110 miliard metrů krychlových.

Dovoz plynu z Ruska naopak podle statistické ročenky BP klesl o desetinu na 105,5 miliardy kubíků. Klesá také podíl mimoevropských dodavatelů, jako je Katar a Nigérie, kteří do evropských přístavů dovážejí zkapalněný plyn. Ti zčásti přesměrovali dodávky do východní Asie, kde za plyn utrží až dvojnásobek.

Jak dokládají čísla Českého statistického úřadu, ruský plyn ztrácí pozice i na tuzemském trhu. Loni se do Česka dovezl plyn za téměř 101 miliard korun, z toho 56 procent z Ruska, 24 procent z Norska a téměř 15 procent z Německa. Jako dovoz z této země se vykazují nákupy českých dodavatelů na německé energetické burze nebo od tamních velkoobchodníků.

Před zahájením liberalizace plynárenského trhu platilo, že 75 až 80 procent plynu do Česka přicházelo z Ruska a zbytek z Norska.

Související