Zemřela v 65 letech a netrpěla žádným neurologickým onemocněním. To jsou veškeré veřejně dostupné informace o ženě, jejíž mozek se stal předobrazem nového, vysoce přesného atlasu. Vědci tkáň nejprve naporcovali na plátky a následně vytvořili 3D model mozku. Tento atlas byl sestaven z 7400 řezů mozkem, z nichž každý je tenčí než lidský vlas. Vznikl model padesátkrát přesnější než ty dosavadní – nese označení BigBrain. O úspěchu informuje odborný časopis Science.

 

Populárně vědecký týdeník New Scientist (@newscientist) na svém twitterovém účtu vyzývá: „BigBrain je digitální replika celého mozku v nejvyšším rozlišením, jaké se kdy podařilo vytvořit. Co bychom s tím měli udělat?“

 

 

 

„Darujeme ho Georgi Osborneovi?,“ Navrhuje Sarah Hamburgová (@shamburgularara), milovnice neurověd a umění. Zřejmě má pocit, že by britský ministr financí potřeboval mozek náhradní. A nehodilo by se podobné vylepšení taky Miroslavu Kalouskovi?

 

 

 

U politiky ještě zůstaneme. „Jedna malá stoletá historická inspirace pro Miroslavu Němcovou: ‚21. června 1913: Tiny Broadwicková se stala první ženou, která vyskočila s padákem z letadla.‘ ,“ baví své publikum Michal Stehlík (@MichalStehlk1), historik a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. A o Stehlíkovi určitě v nejbližších týdnech a měsících ještě uslyšíme. Děkanem se stal v pouhých 29 letech, nyní je mu 37 a kandiduje na rektora.

 

 

 

„Jsou vaše děti méně inteligentní než kuřata? Pravděpodobně ne,“ píše Guardian Science (@guardianscience), tedy vědecká sekce britského deníku Guardian a odkazuje na úvahu neurologa Deana Burnetta. Ten rozebírá novou studii, která vyzdvihuje intelekt mladých opeřenců z dvorku.

 

 

 

A na závěr jeden spíše nevědecký postřeh autora vědeckých knih a sloupů pro deník New York Times. Carl Zimmer (@carlzimmer) píše: „Michael Hastings, novinář, který svrhl generála, zemřel ve 33 při autonehodě." Hastings strávil v Afganistanu s tehdejším velitelem spojeneckých sil Stanleym McChrystalem měsíc. Pro časopis Rolling Stone pak mimo jiné napsal, jak generál zesměšňuje Obamu a další čelné představitele státu, což následně ukončilo McChrystalovu kariéru. A tak doufejme, že nehoda byla pouze otázkou náhody.

 

Každopádně když přišel Hastings se svým odhalením, psalo se o něm na prvních stránkách novin a prominentních místech webových serverů, zpráva o jeho smrti ve srovnání s tím tak trochu zapadla.

 

Související