V Česku nyní prší více, než by si většina z nás přála. Ani na vedro si rozhodně stěžovat nemůžeme, a na horách dokonce chumelilo. Zvlášť ti, kdo chtějí vyrazit na dovolenou, sledují oblohu a předpověď počasí s větší či menší nelibostí.
Počasí leží v hlavě i vědcům. Zvlášť ve Velké Británii jsou diskuse o něm velmi populární. Ale třeba profesorka vývojové neuropsychologie z Oxfordu Dorothy Bishopová (@deevybee) na svém twittrovém účtu poznamenává: „Pokud kvílíte nad deštěm ve Velké Británii, buďte rádi, že nejste v Illinois.“ A přidává odkaz na záznam z bezpečnostní kamery, kde záplavová vlna proniká do kampusu Carl Sandburg College v Galesburgu. Opravit ho rozhodně nebude žádná legrace.
If you are moaning about the rain in the UK, be glad you are not in Illinois: bit.ly/10BsL7y
— Dorothy Bishop (@deevybee) 30. května 2013
A kanadský student Alfred Lam (@AlfredLam) na to hned reaguje a přidává odkaz na další povodňové video: „Myslím, že to není tak špatné jako v Illinois, ale podívejte se na Toronto. Jeden z našich hlavních silničních tahů byl uzavřen.“
@deevybee @napernurse I guess not as bad as Illinois, but check out Toronto. One of our major highways was shut down: youtube.com/watch?v=OmpI0T…
— Alfred Lam (@AlfredLam) 30. května 2013
Jiné roky bylo v jiných koutech světa ještě hůř, připomíná klimatolog Radim Tolasz (@klimatolog). Konkrétně uvádí: „29. 5. 2008 - Cyklon v Barmě usmrtil až 100 tisíc lidí.“
29. 5. 2008 - Cyklon v Barmě usmrtil až 100 tisíc lidí.
— Radim Tolasz (@klimatolog) 29. května 2013
Závažnější jsou ale zprávy o nové formě koronaviru, který postihuje hlavně plíce a posléze vede k akutnímu selhání ledvin. Poprvé byl odhalen u osob, které přicestovaly z Arabského poloostrova. Vědecký novinář z deníku New York Times Carl Zimmer (@carlzimmer) upozorňuje, že se podle zprávy Světové zdravotnické organizace je na světě již 49 nakažených a 27 úmrtí.
Here's today's WHO update on #MERS. Up to 49 cases, 27 deaths. who.int/csr/don/2013_0…
— carlzimmer (@carlzimmer) 29. května 2013
Prestižní lékařský časopis Lancet (@TheLancet) pak poukazuje na celkem závažnou skutečnost: „Klinická studie nových případů koronaviru ve Francii naznačuje, že inkubační doba může být delší, než se dříve myslelo.“ To by znamenalo, že nakažených lidí bude mnohem víc... A příznaky nemoci se zpočátku vůbec neliší od běžného nachlazení.
Clinical study of novel coronavirus cases in France suggests incubation period may be longer than previously thought ow.ly/lvFvq
— The Lancet (@TheLancet) 29. května 2013