V Česku nyní prší více, než by si většina z nás přála. Ani na vedro si rozhodně stěžovat nemůžeme, a na horách dokonce chumelilo. Zvlášť ti, kdo chtějí vyrazit na dovolenou, sledují oblohu a předpověď počasí s větší či menší nelibostí.

 

Počasí leží v hlavě i vědcům. Zvlášť ve Velké Británii jsou diskuse o něm velmi populární. Ale třeba profesorka vývojové neuropsychologie z Oxfordu Dorothy Bishopová (‏@deevybee) na svém twittrovém účtu poznamenává: „Pokud kvílíte nad deštěm ve Velké Británii, buďte rádi, že nejste v Illinois.“ A přidává odkaz na záznam z bezpečnostní kamery, kde záplavová vlna proniká do kampusu Carl Sandburg College v Galesburgu. Opravit ho rozhodně nebude žádná legrace.

 

A kanadský student Alfred Lam (@AlfredLam) na to hned reaguje a přidává odkaz na další povodňové video: „Myslím, že to není tak špatné jako v Illinois, ale podívejte se na Toronto. Jeden z našich hlavních silničních tahů byl uzavřen.“

 

 

Jiné roky bylo v jiných koutech světa ještě hůř, připomíná klimatolog Radim Tolasz (‏@klimatolog). Konkrétně uvádí: „29. 5. 2008 - Cyklon v Barmě usmrtil až 100 tisíc lidí.“

 

 

Závažnější jsou ale zprávy o nové formě koronaviru, který postihuje hlavně plíce a posléze vede k akutnímu selhání ledvin. Poprvé byl odhalen u osob, které přicestovaly z Arabského poloostrova. Vědecký novinář z deníku New York Times Carl Zimmer (@carlzimmer) upozorňuje, že se podle zprávy Světové zdravotnické organizace je na světě již 49 nakažených a 27 úmrtí.

 

 

Prestižní lékařský časopis Lancet (@TheLancet) pak poukazuje na celkem závažnou skutečnost: „Klinická studie nových případů koronaviru ve Francii naznačuje, že inkubační doba může být delší, než se dříve myslelo.“ To by znamenalo, že nakažených lidí bude mnohem víc... A příznaky nemoci se zpočátku vůbec neliší od běžného nachlazení.

 

Související