Do zorného pole českých investorů se v posledních letech dostaly investiční mince a slitky ze zlata, stříbra a dalších drahých kovů. Roste poptávka především po fyzickém zlatu vzhledem k tomu, že je ze zákona osvobozené od DPH. Slitky a mince lze koupit v kamenném obchodě i prostřednictvím internetu. Žádné restrikce pro jejich prodej nejsou. Je však třeba vybírat důvěryhodného partnera, protože slitky a mince, které nejsou skladem, se vždy platí předem. Obchodník by měl také zaručit eventuální budoucí zpětný odkup. Investiční mince se razí v několika zemích, jejich množství není nijak omezeno a cena se řídí pohyby na světových trzích.
Mezi nejznámější investiční mince patří třeba jihoafrický Krugerrand, australský Nugget, čínská Panda, americké mince Eagle a American Buffalo. V Evropě se razí například Britannia a rakouský Wiener Philharmoniker, jehož čtvrtuncové investiční mince lze získat za zhruba 9 tisíc korun. Za investiční jsou považovány také novoražby původních rakouských mincí. Zlatníky, dukáty i koruny se sice liší jak vahou, tak ryzostí, vypadají však podobně, a proto je možné je zaměnit.
Pamětní mince, které v Česku vydává Česká národní banka, jsou na rozdíl od investičních mincí raženy v přesně stanovených nákladech a s přesnými parametry danými zákonem. Pamětní mince jsou vyhotovované ve špičkové kvalitě (proof) a běžné kvalitě. Provedení proof má leštěné pole mince a hladkou hranu. Mince v běžné kvalitě má vroubkovanou hranu a není leštěna. Rozdíl je na první pohled patrný a někteří sběratelé proto nakupují oba druhy u každé mince. Tradice českých pamětních mincí sahá až do období první republiky a sběratelé a investoři mají zájem například o ražbu svatováclavských dukátů.
Některé z nich byly vyhotoveny pouze v jednotkách kusů, a tak je jejich hodnota obrovská a bude růst. Slušné zhodnocení mohou nabídnout i moderní české pamětní mince. Například v roce 2011 emitovala ČNB první pamětní minci ze série Mosty: gotický most v Písku. Prodejní cena činila 15 650 korun, v lednu roku 2012 se cena mince na jednom českém aukčním portálu vyšplhala až do výše 56 900 korun. Zhodnocení slibuje i uncová mince Zlatá bula sicilská, kterou vydala ČNB jako svoji mimořádnou emisi.
Radek Šulta
ředitel společnosti Česká mincovna