Nebýt daňových rájů, jen země Evropské unie by si ročně polepšily odhadem o 200 až 250 miliard eur. Ovšem nejen daňové ráje pomáhají řadě nadnárodních firem od placení daní. Velkou roli hraje i takzvaný transfer pricing, tedy převodní ceny, za něž si své produkty a služby mezi sebou prodávají spřízněné firmy, často právě jednotlivé součásti stejných nadnárodních společností. "Všichni se snaží snižovat daňové břímě na únosnou míru. I když se to občas může dít i na hraně zákona, přelití peněz do země, kde je daňové zatížení nižší, je legální," říká Jaroslav Křivánek, partner daňového oddělení společnosti Mazars. I když jde tedy o legální cestu, jak snižovat základ daně a vyhnout se vyššímu zdanění, je to problém pro státní rozpočty, s nímž se potýká řada zemí světa, Českou republiku nevyjímaje.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.