Edouard Manet v Londýně

Za galerijní událost roku lze bez zveličování označit výstavu portrétů francouzského impresionisty Edouarda Maneta. Jde o dosud nejrozsáhlejší umělcovu expozici ve Velké Británii, s cennými zápůjčkami z více než 30 zemí. Na 50 mistrovských děl je tematicky řazeno v šesti sálech. Podle kurátorky výstavy Mary Anne Stevensové, která přípravou londýnské výstavy strávila pět let, jsou nejcennějším svědectvím o životě umělce právě jeho podobizny, protože mají biografickou hodnotu. Jako modely malíři často seděli nejbližší příbuzní a přátelé, například manželka Susanne, syn Leon či básník Stéphan Mallarmé nebo prozaik Émile Zola.
Expozice vznikla ve spolupráci s Muzeem umění v americkém státě Ohio.

Kdy: do 14. dubna 2013
Kde: Královská akademie umění, Londýn
Vstupné: 17 liber

Tip: Snídaně v ateliéru

Prvním obrazem, který návštěvník spatří, je Snídaně v ateliéru. Dílo vzniklo v roce 1868. Plátno i po 145 letech od svého vzniku fascinuje podobně jako další díla Maneta, který byl malířem a zároveň režisérem žánrových scén a vytvářel most mezi realismem a modernou. V některých dílech dokonce předjímal expresionismus, který přišel mnohem později.

Antoine Watteau v Bruselu

Přes stovku obrazů, kreseb, náčrtků a studií i mědirytin nabízí výstava Antoine Watteau: Hodina hudby. Jde o intenzivní konfrontaci díla slavného mistra rokoka s hudbou jeho doby. Ostatně na třetině děl francouzského malíře jsou vyobrazeni právě hudebníci, ať už na královských dvorech, v měšťanských salonech či zahradách. Sám Watteau s největší pravděpodobností na žádný hudební nástroj nehrál a hudebním motivem chtěl zřejmě ve svých obrazech podtrhnout fenomén lásky, jež dominuje jeho tvorbě. O velkém francouzském malíři 18. století se toho příliš neví, dokonce ani přesné datum narození. Jean Antoine Watteau, který ani ne ve 40 letech zemřel na tuberkulózu, pocházel ze skromných poměrů. Narodil se ve Valenciennes jako druhý ze čtyř synů pokrývače. Rodiče naštěstí rozpoznali jeho nesporný talent a umožnili mu studovat u místního malíře Jacquese Alberta Gerina. Ve své tvorbě, kterou do značné míry ovlivnil zejména Peter Paul Rubens, rozvinul Watteau žánr zvaný "fête galante", který soudobý slovník definoval jako "zábavu slušných lidí". Tato plátna jsou v kontrastu k patosu barokních maleb. Melancholický Watteau se smyslem pro krásu maloval výhledy do lesů a parků zalidněných dobře oblečenými muži a ženami, kteří flirtují, šeptají si, poslouchají hudbu a neformálně, nicméně elegantně se baví.

Kdy: do 23. května 2013
Kde: Palác Bozar, Brusel
Vstupné: 3 eura

Tip: Les Arts Florissants

Obrazy slavného malíře doprovází také hudba, která vzešla z dílny slavného vokálního a instrumentálního souboru se zaměřením na barokní hudbu "Les Arts Florissants". Jeho umělecký vedoucí, energický cembalista a , Američan s francouzským pasem, se zároveň aktivně podílel na přípravě konceptu výstavy, která vznikla za spolupráce s Palácem krásných umění ve francouzském Lille. Při skládání doprovodné hudby se nechal Christie inspirovat malířem, v jehož plynulých liniích a tazích štětcem spatřuje melodické křivky.

Goya a spol. v Drážďanech

Čtyři velcí evropští romantici budou k vidění na výstavě v drážďanském Albertinu. Konkrétně je to John Constable, Eugene Delacroix, Caspar David Friedrich a Francisco de Goya. Expozice ještě před zahájením výstavy vyvolala na mezinárodní scéně nejen mimořádnou pozornost, ale také uznání. Čtveřice výjimečných malířů formovala umění moderny na prahu 18. a 19. století a spoluutvářela epochu romantiky v Evropě. Jejich vynikající díla se stala zdrojem inspirace pro následující generace umělců. Kurátor Luc Tuymans, který sám je také uznávaným malířem, dal díla slavné čtveřice do vztahu s obrazy Paula Cézanna, Adolpha Menzela nebo Gerharda Richtera. Výsledkem bude soubor děl 16 umělců v překvapujícím kontextu, který vnímavému návštěvníkovi poskytne různé úhly pohledu. Záštitu nad expozicí převzal předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Kdy: 16. března až 14. července 2013
Kde: Albertinum, Drážďany
Vstupné: 8 eur

Tip: Auguste Rodin

Po prohlídce aktuální výstavy, která se koná v galerii "Noví mistři", stojí za to udělat si čas také na prohlídku stálých sbírek drážďanské galerie. V rámci sbírky soch a plastik je k vidění například dílo francouzského sochaře Augusta Rodina, v rámci další stálé expozice lze spatřit přes 300 malířských děl z období od romantismu až po současnost.


Obálka Ekonom 10/2013Další tipy na jarní výstavy v evropských městech najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 7. března.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Související