Expanze energetických gigantů, prodeje nevýnosných dceřiných firem podnikajících mimo hlavní byznys velkých nadnárodních společností, ale také třeba konsolidace ve farmacii a lékárenství. Takové byly hlavní trendy, které loni přispěly k růstu českého trhu fúzí a akvizic. Ten, co do počtu transakcí i jejich hodnoty, vykázal více než 30procentní růst.

Odborníci předpovídají podobný trend i letos. Utvrzuje je v tom čilá aktivita investorů hned v začátku roku. "Leden a únor bývaly v minulých letech nejslabšími měsíci v roce. Letošní leden byl ale výjimečný, a to i co do poptávky po poradenství u nových transakcí," konstatuje Jan Myška, partner nadnárodní advokátní kanceláře Allen & Overy zabývající se poradenstvím při prodejích firem.

V roce 2012 byla "hitem" gigantická akvizice Energetického a průmyslového holdingu na Slovensku, kde společnost za téměř 3,5 miliardy dolarů koupila Slovenský plynárenský priemysel. Také letos se schyluje k tomu, že zásadní roli na poli prodejů firem bude hrát energetický sektor. "V současné nebo nedávné době probíhající prodej Net4Gas, elektráren Chvaletice a Dětmarovice, Teplárny Otrokovice, Alpiqu a podílů v několika distribučních společnostech dohromady představuje transakční hodnotu přes 50 miliard korun," říká partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte Vladimír Šolc.

Energetika a síťová odvětví ale nebudou jediným aktivním sektorem, kde budou na prodej zajímavé firmy. Podle Prokopa Vernera z advokátní kanceláře Allen & Overy se dá očekávat pohyb také ve finančním sektoru. "Některé zahraniční banky se zbavují dceřiných firem, které nepatří do 'jádra' jejich byznysu - typicky dcery zabývající se správou majetku, leasingem nebo pojišťovnictvím a penzemi. Prodávají ty části svého podnikání, kde nejsou tolik silné," upřesňuje Prokop Verner.

Rozhýbat trh v oblasti potravinářství by pak mohl Andrej Babiš. Spekuluje se, že chystá prodej části společností ze svého portfolia ve skupině Agrofert. Zajímavá bude i oblast, kde byla loni velmi aktivní česko-slovenská investiční společnost Penta: lékárnictví a farmacie. V této oblasti bude nejspíše docházet k další konsolidaci, kdy velcí hráči budou skupovat zajímavé podniky do svého portfolia. Po slabším roce by mohl ožít i sektor IT a telekomunikací. Stále častěji se hovoří o prodeji českých aktivit španělskou Telefónikou. "O tomto prodeji se hovoří už dva roky. Nedivil bych se, pokud by v posledních několika měsících dostal poněkud konkrétnější obrysy," dodává bez dalších podrobností Prokop Verner.

K aktivitě v prodejích firem letos přispějí i fondy soukromého kapitálu. Některé z nich v Česku drží podíly ve firmách, které už dozrály do konečného stadia jejich investičního horizontu, a tak tento rok zřejmě dojde k jejich prodeji.

"V současnosti se prodává nebo připravuje k prodeji poměrně hodně aktiv v držení private equity. Motivací je jednak 'čištění portfolií' u investorů, kteří si během krize redefinovali investiční strategii, a na druhé straně se celé řadě fondů blíží poslední stadium života," konstatuje Vladimír Šolc z Deloitte.

Aktivita ze strany private equity skupin se dá očekávat také v oblasti nákupů firem. V Česku sice dominují akvizice ze strany strategických investorů, které je ale někdy složité identifikovat. "Domnívám se, že v řadě případů se jedná o akvizice, které sice činí 'stratég', ale jde o společnost vlastněnou finančními investory, kteří určují růstovou strategii a dodávají kapitál," vysvětluje Vladimír Šolc fakt, že i za některými zdánlivě strategickými investory ve skutečnosti stojí fondy soukromého kapitálu.

Jan Němec

Top 10 největších českých transakcí roku 2012

Zdroj: Ernst&Young M&A Barometer

Trh fúzí a akvizic v Česku

Zdroj: Ernst & Young M&A Barometer

Největší světové transakce roku 2012

* Největší historická ruská akvizice proběhla ve dvou fázích: první polovinu ve společnosti TNK-BP koupil Rosněfť od čtveřice ruských miliardářů sdružených v konsorciu AAR, druhou již dříve během roku 2012 od britské společnosti BP.

Zdroj: Allen & Overy M&A Index

Největší transakce ve střední a východní Evropě

* Předmětem obchodu byly závody v Česku, Srbsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, Černé hoře, Bosně a na Slovensku.
** Předmětem obchodu byla aktiva v Rumunsku, Polsku, Rusku a na Ukrajině.

Zdroj: Ernst & Young M&A Barometer

Celosvětově se loni trh fúzí a akvizic propadl. Počet velkých transakcí s hodnotou přesahující 100 milionů dolarů byl loni nejnižší od krizového roku 2009.
Propad v objemu i počtu akvizic v roce 2012 byl způsoben nejistotou ve světové ekonomice: Spojené státy ožívaly pomalu, Evropa se potácela v dluhových problémech a zpomalilo i čínské hospodářství.

Zdroj: Allen & Overy M&A Index, transakce nad 100 mil. USD

Malý český trh je vnímán investory jakou součást bloku středoevropských zemí. Česko musí o jejich přízeň soupeřit s Polskem, Maďarskem či Slovenskem.

Zdroj: Ernst & Young M&A Barometer

Nejdůležitější zemí v oblasti fúzí a akvizic byly Spojené státy. Proběhlo tam 35 procent z celkového počtu velkých transakcí v hodnotě nad 100 mil. USD.

Ještě před několika měsíci nemyslitelné transakce jsou nyní možné díky rozmrzání finančních trhů a dostatku likvidity v bankách.

Zdroj: Financial Times

Letos se dá očekávat, že se některé zahraniční banky budou zbavovat dceřiných firem.

Související