Andrej Babiš (58)

Vzdělání:
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou.

Kariéra:
Majitel a v současnosti i ředitel agrochemického holdingu Agrofert. Podle časopisu Forbes jeho jmění v březnu 2012 činilo 1,4 miliardy USD, čímž je 913. nejbohatším člověkem světa. V listopadu 2011 založil občanskou iniciativu nazvanou ANO 2011.

Soukromí:
Podruhé ženatý, má čtyři děti.

Holding Agrofert loni poprvé přesáhl v nekonsolidovaných tržbách cifru 200 miliard korun. Jeho majitel, miliardář Andrej Babiš, se přitom věnoval více než podnikání svým politickým aktivitám. A politika i byznys budou naplňovat stránky jeho kalendáře i letos.

 

Čemu teď věnujete více času - politice, nebo byznysu?

Minulý rok jsem se značně věnoval politickému hnutí, ale teď mám zase více času na Agrofert. V hnutí ANO 2011 už mám totiž dobrý manažerský tým v čele s Věrou Jourovou (bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, křivě obviněná a pak zcela očištěná z korupce - pozn. red.). Ta do jisté míry převzala moji roli. Jsou tam i noví lidé jako Lukáš Kovanda, který má na starost program hnutí.

Nepředstavil jste ale zatím veřejnosti více známých tváří, které by lidi přitáhly.

Nestojíme o tváře už v politice "profláknuté". Prvního března budeme mít mimořádný sněm, kde se zvolí nové předsednictvo, a 27. dubna je programová konference, kde představíme další nové lidi.

Jste zklamán tím, že veřejnost více neslyší na vaše antikorupční téma, že hnutí nezískalo větší podporu?

My už o korupci ani tolik nemluvíme, nejsme protikorupční hnutí. Chceme být alternativou pro občany, nabízet nezkorumpované kandidáty do parlamentu, kteří si nechtějí skrze politiku jen vydělávat. A nabízíme zároveň všem malým politickým hnutím a iniciativám platformu, která je může sjednotit a umožnit jim dosáhnout do parlamentu. Jinak ovšem senátní volby pro nás byly určitě zklamáním, i když zároveň i poučením.

Udělali jste nějakou chybu?

Z dnešního pohledu bych řekl, že jsme ještě do senátních voleb ani neměli chodit.

Kolik vás takové poučení stojí peněz, kolik na politiku dáváte?

Máme dnes přes 300 sponzorů. Určitě jsme od nich vybrali více peněz, než uvádí prezidentský kandidát Miloš Zeman na svých stránkách. Vybrali jsme šest milionů korun, plus sám jsem tam dal soukromě 30 milionů.

Agrofertu samotného se tedy sponzoring vašeho hnutí netýká?

Dvě firmy Agrofertu tam daly peníze, 20 milionů korun.

Půjdete teď volit i ve druhém kole prezidentských voleb?

Jistě, pana Schwarzenberga. Protože on neznamená kontinuitu politiky Václava Klause. Je absurdní, když on jako zakladatel pravice dnes podporuje jednoho z prvních lídrů sociální demokracie. I paní Livie Klausová, která je původem Slovenka, říká, že nechce prezidenta, který prý nemluví česky... Takže jde zjevně o uchování nějakého mocenského systému, toho "matrixu", který tu fungoval formálně za opoziční smlouvy a skrytě funguje i dnes.

Pana Schwarzenberga osobně neznám, ale je určitě menším zlem, nebude rozdělovat národ, nebude konfliktní. Naopak Zeman bude určitě každého poučovat, ponižovat.


 

Týdeník Ekonom č. 4/2013POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ PŘINÁŠÍ I EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S POČÍTAČOVÝMI HACKERY.

banner 2

Související