Na začátku loňského roku to vypadalo, že má má Prahu a pražskou ODS pevně v rukou. Teď už ne. Primátor Bohuslav Svoboda problémy nezastírá. "Pravdou je, že přišlo období, kdy se zaktivizovaly určité skupiny, které se pokusily situaci zvrátit v můj neprospěch," připouští v rozhovoru.

Kdy ten tlak započal?

Výrazně zesílil v souvislosti s děním v Dopravním podniku a počínáním pana ředitele Liche. Až do té doby to bylo v podstatě všechno v pohodě. Problém se netýká jen ODS, protože celé to probíhalo v režii předsedy dozorčí rady pana Nouzy z TOP 09. Příznačné je, že to bylo v okamžiku, kdy se ve firmě začaly vyjednávat nové podmínky smluv, které byly doposud pro hlavní město i Dopravní podnik velmi nevýhodné, například smlouva na nákup tramvají.

V tom spatřujete onen zlomový okamžik?

Ano, to cítím jako zlomový bod. A pravdou je, že boj o pana Liche jsem prohrál, protože náš koaliční partner se postavil za svého předsedu dozorčí rady. A stál proti mému názoru i názoru Zdeňka Tůmy, volebního lídra TOP 09. Na to navázala snaha některých skupin, aby na jednání pražského regionálního sněmu ODS došlo k převolení vedení. Cílem nepochybně mělo být, abych byl odvolán z funkce předsedy pražské ODS a následně abych skončil i ve funkci primátora. Velice rychle se ale ukázalo, že většina delegátů má jiný názor.

Teď se tedy cítíte pevný v kramflecích?

Nyní tu situaci vidím jako stabilizovanou. Náš postoj - jak my chápeme pravicovou politiku, tedy jako politiku postavenou nejen na myšlence volného trhu, ale i na morálce a slušnosti - má, doufám, v pražské ODS většinovou podporu. Jak dlouho to vydrží, to v politice nikdy nedokážete odhadnout.

Mluvíte mlhavě o skupinách, které jdou proti vám. Koho konkrétně považujete za klíčového protivníka - bývalého šéfa pražské ODS Borise Šťastného, nebo s ním pojeného podnikatele Tomáše Hrdličku?

Myslím, že politicky schopnější je pan Hrdlička a že ten stojí v pozadí většiny příběhů.

S Hrdličkou býval v časech primátora Pavla Béma spojován i lobbista Roman Janoušek. Na jeho jméno již nikde nenarážíte?

Ne, nenarážím. Vídávám ho pouze na fotografiích v novinách.

Jak si například vysvětlujete, že řady vašich věrných opustil náměstek Josef Nosek? Přetáhli ho "hrdličkovci"?

To si nemyslím. Já to vnímám jako názorový střet, který se týká vývoje v Dopravním podniku. Náš problém je tedy primárně v odborné rovině, kdy já například říkám, že se má o změnách dopravního systému více diskutovat se starosty městských částí. Že to má i jisté politické konsekvence, to je ale pravda.

Za dva roky budou další volby? Chtěl byste i po nich zůstat pražským primátorem?

Ta otázka je předčasná. Teď na ni neumím odpovědět.

Tak jinak. Pan Hrdlička a lidé kolem něho vás za volebního lídra už určitě chtít nebudou. Ulehčíte jim práci?

Určitě neulehčím.

 

Za hlavního protivníka označuje primátor Svoboda podnikatele Tomáše Hrdličku, který je prý schopnější než Boris Šťastný. Foto: Filip Singer

Jiří Pšenička

Související