Nepište pořád jen o tom, že se tady krade. Že tu bují korupce. Že všude vládne „blbá nálada“, čekají nás hubené roky a bude jen hůř a hůř. Vždyť to, co píšete ovlivňuje chování všech, lidé neutrácejí, spotřeba domácností nestojí za nic. A tak vlastně podkopáváte byznys a celou českou ekonomiku.

Podobné výčitky slýcháme v týdeníku Ekonom, kde pro vás již počtvrté připravujeme českou mutaci exkluzivní publikace Svět 2013, od vypuknutí krize před čtyřmi lety. A rok od roku nářky sílí. Samozřejmě těmto steskům rozumíme. A snažíme se k psaní o neveselém dění okolo nás přistupovat s optimismem – pokud to jde. Snad i to přispělo k tomu, že jsme se loni rozhodli hledět na svět optimistickýma očima.

Uspěli jsme v našich vizích „Světa 2012“? Kolega Josef Pravec prorokoval se 70procentní pravděpodobností, že premiér Petr Nečas vydrží ve funkci po celý rok. Což se nakonec také stalo – přestože se v Nečasově vládě do uzávěrky Světa 2013 stihl vystřídat neskutečný počet téměř tří desítek ministrů, premiér ve funkci zůstával. A stal se tak třetím nejdéle vládnoucím předsedou vlády v historii samostatné České republiky.

Josef Pravec dává premiérovi šanci přežít další rok ve funkci i tentokrát: „Pro členy koalice může být pohodlné nechat dovládnout Petra Nečase. Ten se tak stane hromosvodem zášti vyvolané nepopulárními opatřeními,“ píše v textu v publikaci Svět 2013.

Ekonom Aleš Michl čtenáře loni připravoval na možnost, že daňová přiznání budou již brzy posílat nikoli do pražské Letenské ulice (kde sídlí české ministerstvo financí), ale do Wilhelmstrasse 97 v Berlíně (kde sídlí německé a jednou možná i evropské) ministerstvo financí. Letos to zatím neplatí, nicméně tato varianta vzhledem k dění v eurozóně a potažmo v celé Evropské unii ještě rozhodně nepadla. Pro rok 2013 pak předpovídá, že česká ekonomika zůstane rozkopaná, stejně jako nejstarší česká dálnice. „Za peníze od lidí jsme třeba rozkopali D1. A podobně to bylo s celou ekonomikou,“ píše ve „vysvětlení budoucím generacím“ ve svém příspěvku do publikace Svět 2013.

Titulní strana ročenky Svět 2013Jako přesná se ukázala prognóza, že „v prosinci vyjde ročenka Svět 2013, která bude obsahovat více pozitivních výhledů než ta minulá. A věřím, že ta, kterou si budete moci koupit za rok, bude obsahovat opět alespoň o jednu stránku pozitivních výhledů více. A titulek úvodníku ke Světu 2014 nebude mít na konci římskou trojku, ale bude třeba znít „Ekonomice se konečně bude dařit lépe“.

SVĚT 2013: Již počtvrté v řadě přináší týdeník Ekonom českou verzi ročenky The Economist s názvem Svět 2013. Jak název napovídá, na rozdíl od drtivé většiny ročenek se neohlíží za rokem končícím, nýbrž hledí do roku nadcházejícího. Předplatitelé Ekonomu ročenku naleznou jako bezplatný bonus přibalený k tomuto vydání. Ostatní si exkluzivní publikaci, mohou koupit za 129 korun na stáncích.

Související