Státní lesy je třeba zprivatizovat nebo jejich rozlohu alespoň výrazně zredukovat. Myslí si to Jan Mičánek, jehož lesnický holding Less, nejvýznamnější firma svého druhu v Česku, se začátkem října ocitl v úpadku.

"Považuji za jediný finální lék, že ty lesy budou zase tam, kde byly před sto lety - to znamená privátní," říká Mičánek týdeníku Ekonom a hlavní vinu svého podnikatelského krachu svádí právě na politiku státem ovládaných Lesů ČR. Ty podle něho v posledních pěti letech systematicky likvidují soukromý sektor, který v lesích zabezpečuje pěstební i těžební práce. Tak, jak stát v lesích bohatne, soukromý sektor prý stejnou měrou i rychlostí odumírá.

Privatizace není tabu

Splní se Mičánkův záměr, a dočkají se státní Lesy alespoň částečné privatizace? "Vše záleží na rozhodnutí politiků, my poté můžeme navrhnout nejvýhodnější řešení," říká šéf Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) pro týdeník Ekonom uvedl, že v zásadě privatizaci nevylučuje.

"Hospodaření na státním majetku bude vždy problematické zejména z hlediska zájmů různých lobby. Proto si umím představit, že se plocha lesů v rukou státu bude postupně zmenšovat - pokud by k tomu byl ovšem politický konsenzus," uvedl ministr.


 Týdeník Ekonom - č. 44/2012VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 1. LISTOPADU.

banner 2

Související