Jsou Windows 8 pro Microsoft stěžejní produkt? V čem vy osobně vidíte jejich největší změnu oproti předchozím systémům?

Operační systém Windows byl vždy stěžejní produkt pro Microsoft a na tomto se nic nemění. Lze bez nadsázky říci, že Windows 8 je největší změnou od dob Windows 95. Je to první verze Windows, která je optimalizovaná pro dotykové ovládání, s čímž jde ruku v ruce nabídka nových a zajímavých zařízení, na která jsme dosud nebyly úplně zvyklí. A druhou významnou novinkou jsou nové Windows aplikace a Windows Store.

Co by se stalo, pokud by se Windows 8 na trhu neuchytily?

My si tuto variantu moc nepřipouštíme. Vidíme reakci našich partnerů a zákazníků na nová zařízení a aplikace, které přibývají každým dnem ve Windows Store. Lidé jsou ze začátku trochu skeptičtí, mají strach z nového uživatelského rozhraní, ale ve chvíli, kdy vidí nový hardware, rychlost systému, lepší výdrž na baterie a aplikace, tak rychle mění názor.

Proč se Microsoft, dlouhodobě vnímaný jako softwarová firma, vrhla i do oblasti hardwaru a bude pod vlastním logem na trh dodávat tablet Surface?

Jak správně naznačujete v otázce, jsme vnímaní jako softwarová firma. Ve skutečnosti se ale návrhu a výrobě hardwaru věnujeme již více než 30 let. Divize Microsoft Hardware přináší na trh každý rok několik nových designových konceptů a technologií v oblasti ovládání počítače. Surface tak není vůbec našim prvním hardwarovým zařízením a na trhu bude představovat jednu z mnoha alternativ pro uživatele se systémem Windows 8. Windows byl vždycky o širokých možnostech výběru hardwaru a softwaru, podle možností konkrétního uživatele, ať již finančních, tak podle požadavků na mobilitu, aplikace a doplňková zařízení.

Už jste měl možnost si nový tablet vyzkoušet? Jaké z něj máte dojmy?

Zatím ještě ne, i já si musím počkat na oficiální uvedení na trh na konci října.

Jaký tablet používáte nyní? Jak často a k jakým činnostem?

Prošlo mi rukama již několik tabletů, které jsem měl na chvíli půjčené. Jednalo se ale o referenční vzorky. Teprve nedávno se začaly objevovat první tablety skutečně optimalizované pro Windows 8, které přijdou na vánoční trh. Já bych se tedy neoznačil ještě za plnohodnotného uživatele tabletu, stále používám klasický notebook. Ve chvíli, kdy mám ale k dispozici nějaký tablet, tak ho využívám ke čtení a každodenní pracovní agendě. Na psaní dlouhých textů to ale není, takže já osobně se pro své potřeby více přikláním ke konceptu zařízení tablet a notebook v jednom a počkám si na nová zařízení s Windows 8.


Týdeník Ekonom - č. 43/2012Proč Evropa ztrácí konkurenceschopnost?

Proč jsou české školy jako továrny?

Proč za rok absolvuje až 200 letů?

ROZHOVOR S JANEM MÜHLFEITEM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 25. ŘÍJNA.

banner 2

Související