Insolvenční řízení zahájil soud s největší tuzemskou lesnicko-dřevařskou firmou Less na začátku října. Majitel holdingu Jan Mičánek v současné době problémy své firmy nekomentuje, dostal prý od věřitelů (mezi nimiž jsou především Česká spořitelna či Agrofert) "mediálního zaracha".

O možných potížích s dalším financováním holdingu Less přitom Jan Mičánek otevřeně hovořil už loni. A v týdeníku Ekonom také tehdy poprvé zmínil, že by ho z potíží mohlo vyvést partnerství s miliardářem Andrejem Babišem, majitelem agrochemického gigantu Agrofert, jenž už začal v lesnictví také podnikat (zejména akvizicí skupiny Wotan).

Sám Babiš nyní krčí rameny. Zatím údajně neví, jak bude ve věci postupovat, aby svých 300 milionů korun získal z Lessu zpět. Mičánkovým jednáním se ale cítí oklamán. Majoritní akcionář firmy Less mu prý dal jiné informace o stavu firmy, než jaká byla realita. "Poskytl jsem mu půjčku proti zástavě akcií," říká Babiš pro týdeník Ekonom. Jak ale dodává, teď má vše v rukou soud a k penězům bude možno se dostat jen na základě dražby majetku, přičemž hodnota firmy je podle něho velmi nízká.

"Zase mě podvedli"

Je však otázkou, nakolik je toto Babišovo skuhrání autentické a nakolik jde spíše o jeho tradiční taktiku, která předchází dalším investicím. Až příliš nápadně totiž jeho rétorika připomíná řadu jiných případů, kdy nakonec do vytipované firmy vstoupil.

Majitel Agrofertu nejprve takové společnosti pomůže finanční investicí, nebo přinejmenším odkladem splátek dluhů, které u něho daná společnost má. Subjekt se však dříve či později stejně ocitne v insolvenci, Babiš "váhá" - ale nakonec se dohodne s ostatními věřiteli a podnik přejímá. Příznačná je ještě jedna typická fáze - miliardář, který si ani na veřejnosti nebere servítek, často tvrdí, že ho původní majitelé oklamali.

Tento scénář proběhl třeba při převzetí největší moravské mlékárny Olma Olomouc, nebo naposledy u význačného zemědělského podniku Agro Jevišovice. I v případě Mičánkova Lessu se tak již zdá být naplněna řada znaků, které Babišovy akvizice s železnou pravidelností doprovázejí.


Týdeník Ekonom - č. 41/2012PODROBNOU ANALÝZU DĚNÍ V LESNICKÉM PRŮMYSLU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 11. ŘÍJNA.

 

 

 

 

 

 

 

Související