LVMH

- Francouzský nadnárodní podnik vyrábějící luxusní módní zboží vznikl v roce 1987 fúzí módních domů Louis Vuitton a Moët Hennesy.
- Společnost je kotovaná na burze Euronext.
- Ovládá kolem 60 dceřiných firem.
- Největším akcionářem LVMH je skupina Arnault, která vlastní 47,64 procenta akcií a má 63,66 procenta hlasovacích práv.
- Loni činily tržby 20,3 miliardy eur, čistý zisk přesáhl tři miliardy eur.

Nejbohatší Evropan Francouz Bernard Arnault se před několika dny postaral o pořádný rozruch. Za to, že Belgii požádal o udělení občanství, ho dokonce kritizoval samotný francouzský prezident FranÇois Hollande. Veřejně mu vytkl nedostatek vlastenectví. Arnault by podle jeho slov měl být hrdý na to, že je Francouz.

Média vesměs tvrdila, že Arnault, šéf koncernu na výrobu luxusního zboží LVMH, se vzdává francouzského občanství na protest proti nově zavedené milionářské dani. V příštích dvou letech totiž budou ve Francii příjmy nad jeden milion eur zdaněny 75 procenty.

Bernard Arnault, jehož majetek je odhadován na 41 miliard dolarů, vehementně popírá, že by se chtěl vyhnout placení daní ve své vlasti. "Zůstávám i s belgickým pasem nadále občanem Francie a tamním daňovým poplatníkem," zdůrazňuje ostouzený podnikatel. Jenže toto jeho prohlášení nikterak nezastavilo nepřátelskou mediální kampaň, která je proti němu vedena.

Volba Belgie není náhodná

Zdá se, že načasování Arnaultovy žádosti o belgické občanství a rozhodnutí francouzské vlády zavést milionářskou daň je možná zcela náhodné. Úspěšný podnikatel už se svou rodinou často pobývá v rezidenci v Uccle, na předměstí Bruselu. A podle místního tisku se loni na podzim Arnault svěřil starostovi Uccle, že se chce stát občanem Belgie. A hodlá tam také investovat. A v té době ještě o nějaké milionářské dani ve Francii nikdo neslyšel.

Týdeník Ekonom - č. 39/2012V rozhovoru se starostou Uccle prý oceňoval, že pro podnikatele má Belgie na rozdíl od Francie nižší zdanění. Ovšem nižší daně by se na něho vztahovaly, i kdyby nebyl belgickým občanem, ale jen rezidentem.

Média zjistila, že 12 podniků a jedna soukromá nadace, spojené se společností LVMH, jíž šéfuje Arnauld, již v Belgii nashromáždila aktiva ve výši čtyř miliard eur. Podle údajů belgické centrální banky se tato aktiva od roku 2008 ztrojnásobila.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE STŘEDU 26. ZÁŘÍ.

banner 2
Související