Tuzemský letecký výrobce Aircraft Industries – Let získal na příští dva roky zakázku na dodávky 10 kusů legendárního stroje L-410 Turbolet. Díky rostoucímu zájmu chystá i novou verzi letadla, které poprvé vzlétlo už v roce 1969.

"Modernizovaná 410 bude létat dál, rychleji, výš a hospodárněji," řekl týdeníku Ekonom Josef Kašpar, generální ředitel Výzkumného a leteckého ústavu, který na vývoji nového stroje spolupracuje.

Celkové náklady na modernizaci letounu dosáhnou 460 milionů korun. Stroj s přepracovanou konstrukcí i novými přístroji má vzlétnout za dva roky. K zákazníkům se dostane nejdříve na konci roku 2015.

Za posledních pět let postavila kunovická továrna 24 strojů L-410, z toho polovinu loni. Zájem se tak oproti roku 2007 ztrojnásobil a firma počítá s dalším růstem.

Jediný v Česku

Letos by se měla výroba dostat na 16 letadel právě díky smlouvě s ruskou leasingovou společností Ilyushin Finance. Modernizované verze chce společnost prodávat 24 až 30 kusů ročně. Za více než čtyřicet let dosáhla produkce Turboletu 1100 kusů, z toho přes 400 šlo na export do zahraničí.

Hornoplošník pro 19 cestujících je dnes jediným dopravním letadlem vyráběným v Česku. Jeho další úspěch je tak prioritou i pro domácí export. Částku 238 milionů korun na jeho modernizaci proto poskytl stát. Samotný výrobce zaplatil 95 milionů, zbytek další spolupracující organizace.

V zahraničí bude muset české letadlo uspět například v konkurenci strojů Viking nebo Ruag.


Týdeník Ekonom - č. 38/2012VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ.

banner 2
Související