Barokní zámeček Hanspaulka v pražských Dejvicích je již téměř přichystán pro nového uživatele. Při pohledu z ulice se zdá, že k dokončení rekonstrukce chybí jen štukem vyspravit a přetřít část zděného oplocení. Právě to jeden z přítomných pracovníků před našima očima činí. "Do zámku vás nikdo nepustí. Možná až se tam nastěhuje pan Klaus, ale já tomu moc nevěřím," reaguje na naši otázku ohledně přístupnosti objektu.

Stěhování Václava Klause, současné hlavy českého státu, z Pražského hradu na nedaleký zámeček, k němuž má dojít za půl roku, po vypršení jeho prezidentského mandátu, bude veřejností sledováno i z jiných důvodů. Třeba finančních. Institut Václava Klause - obecně prospěšná společnost, která má na Hanspaulce sídlit a odtud do světa šířit myšlenky "otce zakladatele"- bude placen ze soukromých darů. Míra štědrosti a počet donátorů rozhodne, jak masivní jeho činnost bude. Zatím ale osamoceným sponzorem, který Klausovi veřejně peníze přislíbil, je nejbohatší Čech Petr Kellner, majoritní akcionář finanční skupiny PPF.

"Nebude jediným. Jednáme i s dalšími subjekty. Zatím ale nejsme tak daleko, abych mohl být konkrétní," reaguje na otázky týdeníku Ekonom hradní kancléř a Klausův dlouholetý spolupracovník Jiří Weigl, který je ředitelem institutu. Konkrétnější odpovědi ale slibuje již od května, kdy byl týdeníkem Ekonom v této věci osloven poprvé.

U "plastového" miliardáře

Očekávalo se, že dalšími v pořadí budou podnikatelé doposud řazení do okruhu Klausových nejvěrnějších sympatizantů, z nichž někteří se v počátcích o vznik instituce podobné knihovnám amerických exprezidentů velmi zasazovali. Ale ti se k případné finanční podpoře staví nyní spíše vlažně. "Pan prezident brzy po naší nabídce, že se o projekt jeho knihovny budeme starat, řekl, že si vše zajistí sám. Tím pro nás tato věc skončila," reagoval na otázku týdeníku Ekonom Klausův dlouholetý přítel Karel Muzikář starší, spjatý s činností panevropské společnosti pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci Comenius.

I další "Klausovi byznysmeni" říkají, že do projektu zatím nijak investovat nebudou (viz anketa). Jiní vůbec neodpověděli, jako třeba Vladimír Motlík (dříve firma EPIC, nyní provozování golfového hřiště u Zbraslavi) či Peter Kovarčík (Czech Teleaxis), který se v počátku o vznik Klausovy knihovny také velmi zasazoval.

Vypadá to, že institut je v tuto chvíli pouze dílem dua K+K (Klaus & Kellner). Je tu však ještě jeden český miliardář, bez něhož by se současný prezident na Hanspaulku nikdy stěhovat nemohl. Jde o současného majitele zámečku Jaroslava Čadka, který zatím zůstal stranou pozornosti. Právě s Čadkem Klausův institut uzavřel smlouvu o dlouhodobém pronájmu historického objektu.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2
Související