Ministerstvo financí vyhlašuje vyhlazovací válku firmám, které neplatí DPH. Ministr Miroslav Kalousek varuje, že tentokrát se nejedná o žádnou nápravu nepoctivých, ale rovnou o jejich ekonomickou likvidaci. Hlavní "zbraní" na straně státu má být veřejně dostupná černá listina neplatičů.

Pokud by někdo obchodoval se společností uvedenou na tomto seznamu, riskuje, že za ni bude muset uhradit nedoplatky. "S tak označeným obchodním partnerem už nikdo nebude chtít nic mít, a tím dojde k jeho odstranění ze systému," říká ministr.

Černá listina by se jmény hříšníků měla začít plnit od ledna příštího roku. Zapotřebí je k tomu už jediné. Aby poslanci a senátoři během příštích týdnů zvedli ruce pro novelu zákona o DPH, jež institut "nespolehlivého plátce" zavede. Toto opatření naváže na už rok platný systém ručení, kdy za nespolehlivého plátce přebírá placení daně jeho obchodní partner.

Někteří podnikatelé se ale obávají šikany. "Jsem absolutně proti. Ať jde o listinu, nebo o loni zavedený systém záruk. Stát přece má ohromné pravomoci a přitom u daní přenáší to, co má dělat sám, na jiné," řekl týdeníku Ekonom podnikatel Michal Bláha, majitel společnosti Doporucim.cz. Navrhované zpřísnění by podle něho možná mohlo platit pro obchodování s pohonnými hmotami, kde dochází k největším únikům, v žádném případě ale ne plošně.

Jenomže ministerstvo financí upozorňuje, že problémy se netýkají jen pohonných hmot. V poslední době se stíhají i pochybné obchody se železným šrotem, dřevem nebo kamenivem.

Týdeník Ekonom - č. 36/2012Kalouskovi experti odhadují roční přínos černé listiny pro rozpočtové příjmy "v jednotkách miliard korun". Podle oficiálních úředních údajů mezi lety 2010 a 2011 vzrostl objem nedoplatků DPH o více než 11 miliard, hlavně kvůli únikům při obchodech s pohonnými hmotami. Celková částka se přibližuje k 70 miliardám korun, přičemž roční výběr DPH je nyní odhadován na 279 miliard.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

banner 2

Související