Největší armádní podnik, letecké opravny LOM Praha, začal uskutečňovat plán na svoji záchranu. V těchto dnech rozjel prodej jednoho ze svých největších „pokladů“ – pozemků a nemovitostí v pražských čtvrtích Malešice a Kbely. „V současné době je zahájen proces prodeje cca 4,4 hektaru nevyužívaného pozemku v jižní části areálu v Malešicích a také výběrové řízení na prodej administrativní budovy v areálu ve Kbelích,“ potvrdil týdeníku Ekonom mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

V obou případech bude podle něj jediným kriteriem prodeje cena.

Opravny si na prodávané majetky nechaly udělat odhad hodnoty od znaleckého ústavu EQUITA Consulting. Na jeho základě očekávají, že za pozemky v Malešicích dostanou 82 milionů a dalších 17,5 milionu za třípatrovou budovu v Kbelích. „Částka je uvedena pouze orientačně a není pro zájemce závazná. Vyhlašovatel nicméně upozorňuje, že tato částka představuje jeden z aspektů při konečném rozhodování, zda výběrové řízení bude ukončeno prodejem nemovitostí nebo zrušením celého procesu,“ oznamují opravny v podmínkách, které zveřejnily na svých internetových stránkách.

Lukrativní pozemky lákají

Utržené peníze mají být podle prohlášení zástupců opraven použity na jejich další rozvoj. „Půjde zejména o rekonstrukce výrobních hal,“ říká Ekonomu člen dozorčí rady firmy a zároveň senátor za ODS Tomáš Kladívko.

Nynější výběrové řízení je podle informací týdeníku Ekonomu pouze začátkem dalších prodejů. Již v roce 2008 vznikl plán na prodej celkově až 30 hektarů pozemků, jejichž tehdejší hodnota se odhadovala na více než půl miliardy korun.

Právě pozemky se staly jedním z důvodů, proč se kolem opraven točí v poslední době řada zájemců, mezi něž patří například finanční skupina Penta. Ta podle neoficiálních informací usilovala o privatizaci celého podniku – skupina chtěla přesunout výrobu opraven do svého podniku Aero Vodochody a uvolněné pozemky následně rozprodat. „Nemovitosti a pozemky nejsou naším primárním zájmem, výnosy z nich však mohou pokrýt náklady nezbytné restrukturalizace a relokace,“ řekl v říjnu týdeníku Ekonom mluvčí skupiny Martin Danko.

Vedení ministerstva obrany však krátce na to ohlásilo, že LOM jako takový privatizovat nehodlá.

LOM v problémech

Současnými výprodeji řeší opravny, zaměstnávající necelých devět stovek lidí, své ekonomické potíže, do kterých se dostaly v posledních letech. Důvodem byl jednak pokles zakázek od české armády a jednak zbytečné nákupy náhradních dílů, které navíc často prodražoval fakt, že proudily přes několik prostředníků.

Nepotřebné zásoby náhradních dílů se ostatně staly také dalším artiklem, který dnes opravny nabízí k prodeji. Konkrétně jde o součástky k motorům pro ruské bitevníky MI-24 a československé cvičné letouny L-39 Albatros. Celkově si LOM podle nedávného auditu nastřádal přebytečné zásoby za zhruba 150 milionů.

Vladimír Šnídl, týdeník Ekonom

 

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://ekonom.cz/c1-56962850-letecke-opravny-hledaji-cestu-z-potizi-rozprodavaji-pozemky-za-100-milionu