Thomas Archer Baťa je pravnukem Tomáše Bati, zakladatele nejslavnější české rodinné firmy. Loni v září převzal řízení obchodního domu na Václavském náměstí v Praze a z úcty k předkům se začal učit česky.

Výrobkům baťovského obuvnického impéria věří a má svoji vizi, jak je co nejlépe prodávat. Právě důvěra v produkt, typická i pro jeho předky, způsobila, že značka Baťa prosperuje a zůstává už 118. rokem v rukou zakladatelské rodiny. Vlastně jde o zázrak - jen pětina rodinných firem přejde do rukou druhé generace a jen třetina to přežije.

Čtyřiadvacetiletý Tomáš Archer Baťa má smělé cíle. "Sním o úplně novém způsobu prodeje obuvi. Investujeme třeba do nových krabic na boty, bioodbouratelné plastové tašky šetří prostor a zlevní dovoz," popisuje své vize.

Rovněž sází na obměňování zboží ve své prodejně každé tři dny, tak jako to dělají oděvní řetězce. Přestože se pravnuk zakladatele Tomáše Bati záměrně angažuje v zemi, odkud vzešla rodinná firma, a dokonce se pietně učí česky, nepočítá s tím, že se zákonitě stane následovníkem v čele baťovského impéria, které nyní vede jeho otec Thomas George Baťa.

Nevylučuje, že by mohl v životě dělat i něco jiného. A právě tato vnitřní nezávislost by mu mohla být v čele podniku ku prospěchu.


Jak v zahraničí vnímají zákazníci značku Baťa? Jaké historky se v rodině vyprávějí o Tomáši Baťovi? Jak se jeho pravnuk učí podnikatelskému řemeslu?

Ptali jste se Thomase Archera Bati, pravnuka slavného Tomáše Bati. Na dotazy čtenářů odpovídal v úterý 17. července.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Tomáš Záruba
Dobrý den, myslíte si, že v dnešní nezávislé a rychle se měnící společnosti je možné ve firmě aplikovat podobný model, který prováděl Tomáš Baťa? Zejména potom snaha o budování loajálnosti zaměstnanců k zaměstnavateli a vsadit spíš na jejich dlouhodobější spokojenost než chvilkové uspokojení nákladů firmy o které se dnes mnoho firem snaží, většinou bez snahy budovat dlouhodobý vztah se zaměstnancem a bez starání se o spokojenost a potřeby zaměstnance.
Jožka
Dobrý den, možná se můj dotaz může jevit na první pohled hloupý, ale neuvažujete o rozšíření obuvnické výroby v Česku? Myslím si, že za kvalitní obuv domácí výroby by dost lidí bylo ochotných zaplatit i vyšší cenu... Děkuji za Váš čas a přeji mnoho úspěchů!
Dobrý den, děkuji za Vaši otázku. V současné době neustále provozujeme továrnu v Dolním Němčí, i když se jedná o malé množství párů. Do budoucna si umím představit přesunout větší procento výroby do Evropy a ČR, ale to až po té, co cena výroby v Asii a dalších zemích bude pro nás méně výhodná. Narozdíl od naší konkurence ,vyrábíme většinu zboží, které v Evropě prodáváme.
T A Bata
Miloš
Jak se díváte na dotace. Nezdá se Vám, že křiví přirozené tržní prostředí a že se za peníze těch schopných a pilných podporují ti neschopní a líní?
Martin
Dobrý den Tomáši, obdivuji přístup fa. Baťa k zaměstnancům a všemu co jste již vybudovali, píši z města Třebíče kde je spousta budov co postavil Tomáš Baťa pro zaměstnance, chci se zeptat zda-li se věnujete výstavbám nemovitostí podobně jak to dělal Váš předek? Děkuji Martin
P.F.
Will you be expanding to any further towns in the CR, including importing some manufacturing processes to be once again localized within CR? Or are you and your company just planning on importing directive and executive elements, utilizing international logistics for point-of-sale deliveries?
Radek Bystroň
Dobrý den, jste poměrně mladý a už v pozici ředitele jedné pobočky - jak se na vás dívají ostatní kolegové, mají před vámi dostatečný respekt? A věříte si vy sám na tuto funkci? Děkuji. R. Bystroň.
Dobrý den, děkuji za tuto otázku. Faktem je, že kdykoliv začínáte pracovat na novém místě, vždy bude kolem hodně lidí říkat, že něco můžete udělat lépe . V podstaté je pro mě důležité co nejvíce podporovat lidi kolem a spolupracovníky. Respekt poté přichází s výsledky a efektivní změnou k lepšímu. Kdybych si sám nevěřil, určitě bych se nerozhodl tuto funkci vykonávat.
T A Bata
anonym
Považujete firmu BAŤA pořád za rodinnou firmu, kde mají vaši zástupci hlavní slovo a rozhodovoací pravomoce, nebo je to již tak velký konglomerát, že ho řídí hlavně najatí manažeři?
Dobrý den, společnost BATA je pořád rodinnou firmou a příslušníci rodiny se pořád aktivně podílejí na důležitých a strategických rozhodnutích společnosti. Zajisté, že se nemůžeme podílet a účastnit všech rozhodnutí, ke kterým ve společnosti dochází. Spousta rozhodnutí je učiněno managery firmy, kteří jsou v převážné většině v naší firmě spoustu let a takové považujeme za součást naší rodiny.
T A Bata
Holík
1. Bavíte se někdy doma o postavě vašeho praděda, zakladatele firmy? 2. Čeho si na Tomáši Baťovi nejvíce vážíte? 3. V čem byste se naopak Tomáši Baťovi nechtěl podobat?
Dobrý den, děkuji za Vaší otázku ohledně zakladatele firmy ! 1/ velice často se doma bavíme o mém praděděčkovi . Můj děda velice často říkal spoustu zajímavých příběhů ze života zakladatele firmy a o jeho pracovních postupech. 2/ ...myslím, že nejdůležitější věci , které si chci pamatovat jsou: Náš zákazník-náš pán, neboj se budoucnosti- pokud v něco věříš, vždy si za tím jdi a také- je lepší něco zkazit, než se o to vůbec nepokusit ! 3/ ...každý člověk je jiný a teprve čas ukáže, v čem jsme si podobní a v čem budu jiný !
T A Bata
Mirka Vildová
Zdravím vás! Hádám, že jste v Česku již několik týdnů, resp. měsíců. Jak jako skoro citzinec zdejší zemi hodnotíte? Překvapilo vás, nebo dokonce zaskočilo, něco? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v ČR jsem již skoro rok. Musím říci, že není težké zde žít jako cizinec a byl jsem valice příjemně překvapen ,jak moc zde lidé znají a mají rádi firmu BATA. Například jsem velice překvapen úrovní mistních designérů a studentů uměleckých škol. Je zde hodně talentů a pro mě osobně bylo příjemné toto zjištění.
T A Bata
anonym
pobirate normalni plat, nebo si uzivate velkeho luxusu?
Silvie
Dobry den, jakym smerem se bude ubirat firma Bata v prubehu nekolika dalsich let? Zdravim z Polska, Silvie
Dobrý den, děkuji Silvie, směr , kterým se společnost BATA bude ubírat v dalších letech, bude zaměření se na zákazníka, kvalitu produktu a dostupnost jednotlivých produktů na celém světě. Celkově se nyní zaměřujeme na nové trhy. Globálně se vše velice rychle mění. Chtěli bychom být rozpoznatelnou značkou na celém světě, chceme ovšem znát místní poměry, ať budeme kdekoliv.
T A Bata
Jakub
Dobrý den, v nynější době studuji na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně a díky tomu na mě dýchl Baťovský duch, který mě začal velmi ovlivňovat. To je ovšem pouze úvod k mému dotazu. To na co se Vás chci zeptat je, jestli byste byl ochoten přijet do Zlína na diskusi se studenty UTB, kde by se probírala aktuální témata v konfrontaci s minulostí a další zajímavé otázky a náměty? Děkuji za odpověď, případný kontakt Jakub F.
pavel
Co jste vystudoval za školu a hodláte něco studovat dál, nebo se budete věnovat jenom podnikání?
Dobrý den, děkuji Vám za otázku. Studoval jsem převážnou část svého života v UK. Nejdříve to byl Eton college a poté ve Skotsku na univerzitě v Edinburgu - politiku a ekonomii. Rád bych pokračoval ve studiu na MBA ,ale v současnosti se věnuji praxi v naší společnosti, abych získal co nejvíce zkušeností do budoucna .
T A Bata
Marta Strejčková
Dobrý den, pane Baťo, do jaké míry jste byl od malička vychováván k tomu, že se jednou budete podílet na chodu firmy? TLačili vás rodiče na to, že jednou budete ve "fabrice Baťa" taky pracovat? Chci se tím zeptat, jestli by vám dovolili a s radostí přijali, pokud byste jim oznámil, že budete dělat něco úplně jiného? A propos, neláká vás zkusit vybudovat také vlastní firmu? Pokud ano, v jakém oboru? Děkuji.
Dobrý den, děkuji za Vaši zajímavou otázku. V podstatě jsem byl od malička vychováván v prosředí obchodu a velice mě to bavilo. Moji rodiče mě vždy nechali,ať si v životě najdu, co mě baví. Můj otec , Tomas G. BATA, měl daleko těžší situaci, když vyrůstal v prostředí, kdy se očekávalo, že se stane CEO naší společnosti. Asi právě proto mě nikdy netlačil a nechal mě svobodně se rozhodnout. Co se týká mé vlastní společnosti- musím říci "proč ne ?".....byl to vždy můj cíl .
T A Bata
TOM
Liší se nějak spotřebitelské preference co se bot týče, když porovnáte Čechy a cizince?
V. Bílek
Jak velkou část vašich tržeb dnes generuje prodej samotné obuvi a kolik prodej doplňkového sortimentu - laky, ponožky, spreje, oblečení, módní doplňky apod.?
Dobrý den, děkuji za otázku. V ČR 90% tržeb pochází z prodeje obuvi. V ostatních státech je toto číslo kolem 50%.
T A Bata
Sylva Grünová
Dobrý den, podepsala se na prodeji obuvi v Česku nějak zásadně ekonomická krize? Jaký máte recept na boj s ní? Děkuji. S. Grünová
Související