Radovan Vítek (42)

Vzdělání:
Rodák z Nového Města na Moravě, vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni.

Kariéra:
V 90. letech začal podnikat dovozem spotřebního zboží z Itálie. Na Slovensku se pak věnoval investicím souvisejícím s kuponovou privatizací, v Čechách založil roku 1991 Investiční a privatizační fond Boleslavsko. Ten se roku 1998 přejmenoval na Czech Property Investments. Od loňska je Radovan Vítek oficiálně jediným majitelem tohoto realitního holdingu, jenž spravuje aktiva za více než 57 miliard korun.

Soukromí:
Je podruhé ženatý, má čtyři děti.
Má rád cestování, sport a dobré jídlo.

Absolutní pohodář. Tak působí miliardář Radovan Vítek nejen na první pohled, ale i při bližším seznámení. V šortkách a tričku (focení pro média stejně už řadu let odmítá), s mírně ironickým výrazem dává najevo, že se ho nic nedotkne.

Sedíme v jedné z kanceláří jeho firmy Czech Property Investments (CPI) sídlící na pražském Václavském náměstí - právě v onom domě, o jehož demolici už měsíce vedou spor ministerstvo kultury a památkáři. CPI má v budově ještě několik let nájemní smlouvu. "Je mi celkem jedno, jestli se to tu zbourá," konstatuje nicméně realitní magnát. A téměř stejnými výrazy glosuje i témata, o nichž jiní podnikatelé dokážou mluvit vzletnými slovy, rozčilit se nebo pronášet hlubokomyslné analýzy: jak vnímá rostoucí kritiku společnosti, že mnozí miliardáři přišli k majetku bůhvíjak či jak se má bojovat s korupcí...

"Samozřejmě vnímám, co se děje. Ale žiju si svůj život s rodinou a nechávám ostatní žít jejich životy. Nikomu nestrkám do jeho obchodu nos a jsem rád, když se to neděje ani mně," dodává s tím, že se nepovažuje za autoritu, která by měla dění ve společnosti veřejně probírat. Autorit je mimochodem podle něho v Česku jako šafránu.

Na dotaz, zda by se po vzoru některých dalších miliardářů mohl přece jen někdy politicky angažovat, už Radovan Vítek reaguje překvapivě živě: "Nikdy! Není na světě asi věc mně víc cizí než nějaké veřejné působení!"

Zkrátka - v současnosti nejúspěšnější český realitní magnát si s úsměvem drží odstup. Potvrzuje to i jeho dlouholetý kamarád Patrik Tkáč z J&T. "Vyjadřovat se k Radkovi úplně vážně by bylo trapné. Vše, co říká, včetně odpovědí na vážné otázky, je vždycky podbarvené jeho specifickým humorem. Radek je prostě OK a s lidmi jako on je byznys o něco více fun," uvedl Tkáč pro týdeník Ekonom.

Nicméně ani "pohodář" Vítek nezažil vždy jen slunné dny.

Rozjímání za mřížemi

V roce 2003 strávil Radovan Vítek 53 dní ve vězeňské cele - byl zadržen a vyšetřován jako údajný člen gangu, který měl pod zástěrkou modelingové agentury lákat mladé dívky k prostituci. Podezření bylo zcela vyvráceno, nicméně tahle zkušenost určitě podnikatele zasáhla. "Hodně jsem tehdy přemýšlel, a vrátil jsem se trochu jako jiný člověk. Klidnější," uvedl Vítek později.

Do hledáčku médií se dostal také o několik let později, když jeho bývalá žena Eva požadovala po rozvodu bezmála čtyřmiliardové odstupné. V této souvislosti podnikatel jasně ukázal, že jeho image pohodáře má své jasné limity.

Týdeník Ekonom - č. 22/2012Na horentní částku nepřistoupil. Podle kuloárních informací poté přece jen musel couvnout, nicméně exmanželka se spokojila s nižší sumou. Zároveň však Vítek velmi razantně zaúřadoval i loni, když se naopak objevila směnka na 900 milionů, dříve údajně podepsaná právě jeho bývalou ženou. Vítek se za exmanželku postavil, pomohl jí a vydírání odmítl.

"Náturu mám veselou, ale...," nemusí podnikatel ani dopovídat, že v určité chvíli žerty s ním končí.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 31. května, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související