Roli při klasifikaci "biomódy" hrají dva faktory: na jednu stranu jsou to podmínky, za kterých se oblečení vyrábí. Jsou-li používány chemikálie škodlivé pro přírodu, či výrobní procesy škodící zdraví těch, kteří se na výrobě podílejí.
Například jde o drhnutí džínsů pískem, což má zajistit obnošený vzhled kalhot. Dělníci textilních továren jsou vystaveni riziku smrtelného plicního onemocnění, které jemný písek způsobuje. V trendu ekomódy jde ale také o to, z jakých materiálů se vyrábí.
Původ a produkce materiálu má vliv nejen na přírodu a životní podmínky, ale také na jeho uživatele a komfort při nošení. Jedním z prvních symbolů šetrných látek byla před lety biobavlna, při jejímž pěstování se nesmějí používat umělá hnojiva, pesticidy a geneticky modifikované rostliny. Šetrná vůči životnímu prostředí je i její sklizeň. Navíc je měkčí než konvenční bavlna, pomaleji bledne a lidská pokožka ji snáší mnohem lépe než tradičně vypěstovanou bavlnu.
Tkanina z mléka
Dnes na trh proudí stále další a další novinky, variant je nesčetně - počínaje vlákny z bambusu, lotosových květů až po eukalyptové dřevo. Látky se vyrábějí například také z konopí, jsou více savé než biobavlna. Materiály z banánových vláken se zase hodí na výrobu oblečení do deště, protože jsou voděvzdorné.
Jednou z inovací je například výroba tkanin z mléka, kterou se zabývá osmadvacetiletá Němka Andrea Domaske. Ta vyvinula materiál nesoucí název Qmilch (v němčině se jedná o slovní hříčku narážející na "Kuhmilch" neboli kravské mléko). Podle agentury Reuters jde o první oděvní "laktomateriál" vyrobený bez chemických přísad.
Látky z mléka se sice využívají již od 30. let minulého století, dosud ale byly produkovány neekologickým způsobem, za využití velkého množství chemikálií. Na rozdíl od nich je Qmilch vyráběna téměř výhradně z kaseinu. Tato součást mléčné bílkoviny je extrahována ze sušeného mléka, posléze zahřáta a smíchána s jinými přírodními přísadami. Výsledkem je vlákno, které je spředeno do příze. Na výrobu jedněch šatů je podle návrhářky, která má značku Mademoiselle Chi Chi, zapotřebí zhruba šesti litrů mléka.
"Na omak látka připomíná hedvábí a nijak nezapáchá. Navíc ji lze prát stejně jako cokoli jiného," tvrdí Andrea Domaske. Bývalá studentka mikrobiologie zároveň připomíná zdravotní výhody tohoto materiálu. Aminokyseliny obsažené v bílkovinách jsou totiž antibakteriální a mohou podpořit regulaci jak krevního oběhu, tak teploty těla.
Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. dubna, nebo pod odkazem níže: