Alena Vitásková (55)

Vzdělání:
Vystudovala VUT Brno, fakultu pozemních staveb.

Kariéra:
Od roku 1974 v Severomoravské plynárenské, nakonec jako generální ředitelka.
2001 až 2003 šéfka Transgasu, resp. RWE Transgas.
2004 až 2006 předsedkyně představenstva Pražské teplárenské.
Byla prezidentkou Klubu plynárenských podnikatelů.
Získala titul Manažerka roku 2002.
Od 1. srpna 2011 je předsedkyní ERÚ.

Soukromí:
Rozvedená, má syna. Ráda cestuje, hraje golf.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Zelená energie napříště bez podpor, prolomení limitů těžby uhlí jako nezbytnost. První dáma české energetiky Alena Vitásková vtrhla v posledních měsících na scénu jako velká voda. Pokud by někdo chtěl ústup Česka od zelených zdrojů personifikovat - pak za hlavu takové "normalizace" oboru může jasně označit ambiciózní šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Za loňským jmenováním Aleny Vitáskové do čela ERÚ se vyrojila spousta spekulací. Počínaje údajnou aktivitou dnes opět "populárního" pražského lobbisty Romana Janouška, přes podporu plynárenských kruhů až po protekci od prezidenta Václava Klause.

"Vliv pana Janouška po odchodu Pavla Béma z pražské radnice už dávno pominul," usmívá se Vitásková představě, že by s bývalým pražským bossem jednala o své profesní kariéře. Nicméně jiné její kontakty už jsou velmi reálné.

Z Transgasu mě vyhodili

Proti jmenování Vitáskové do čela úřadu, který jednak stanovuje ceny energií, jednak má i značný neformální vliv na obor, razantně protestovalo Teplárenské sdružení. V jeho čele je expremiér Mirek Topolánek. Sdružení upozorňovalo, že Vitásková má silné vazby na plynárenský byznys a "mohla by odvětví zvýhodňovat na úkor dalších zdrojů energie".

Kariéra dnešní "nejvyšší regulátorky" byla skutečně spjata hlavně s plynem. Už od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, nakonec se stala generální ředitelkou.

Klíčový okamžik nastal v roce 2001, kdy ji tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr pověřil vedením státního Transgasu a jeho přípravou k privatizaci. Ta proběhla úspěšně, nicméně po dvou letech musela manažerka firmu RWE Transgas opustit. "Prostě mě vyhodili," říká dnes.

Konzultace s prezidentem

Už od roku 2003, od založení Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových, byla Alena Vitásková předsedkyní jeho dozorčí rady. Odstoupila z nadace loni v září, kvůli jmenování do čela ERÚ. Právě s prezidentem - a ne třeba s premiérem nebo ministrem průmyslu - také šéfka ERÚ konzultovala plány na razantní omezení podpory obnovitelných zdrojů energie.

"Pan prezident je apolitický. Není nic divného, když mu jednou za čas referuji o záměrech úřadu," bagatelizuje Vitásková své vztahy s hlavou státu.


Pokračování profilu Aleny Vitáskové najdete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související