Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Finanční skupina KBC, do níž patří mimo jiné i česká banka ČSOB, navrhla novou členku svého představenstva. Nominaci by měla v květnu potvrdit valná hromada KBC.

Do celkem pětadvacetičlenného vedení skupiny tak přibude druhá žena - advokátka mezinárodní kanceláře Squire Sanders Vladimira Papirnik, která ještě loni stála v čele její pražské pobočky. Vedoucí pozice v kanceláři se vzdala po 15 letech z rodinných důvodů.

Hrál podle vás v tom, že získáte pozici v představenstvu KBC, roli fakt, že jste žena?

Můj dojem je, že to byl jeden z faktorů, který moji nominaci podpořil. Nebyl to ale rozhodující moment. Hrály roli moje zkušenosti ve střední Evropě i fakt, že jsem v Česku více než 15 let řídila úspěšnou pobočku globální právní firmy Squire Sanders a že jsem advokátka s anglosaským vzděláním i přístupem.

Co si myslíte o kvótách stanovujících povinný podíl žen ve vedení firem?

Je to asi zvláštní, ale můj názor na kvóty se vyvíjí. Myslím, že se dají lehce sabotovat - do vedení jmenujete ženy, které tam nepatří, a potom argumentujete, že kvóty nefungují. Ale příliš nevěřím, že by se bez kvót do vedení firem mohlo propracovat dost žen. Raději bych ovšem volila přirozenější cestu - například programy zaměřené na ženy a rozvoj jejich schopností vést tým.

Nedávno jste se vzdala pozice šéfky pražské pobočky Squire Sanders. Proč?

Vedly mě k tomu rodinné důvody, hlavně manželova dlouhodobá nemoc. Už jsme potřebovali zakotvit v Americe. Teď dělím svůj čas mezi kanceláře firmy v Praze a v Chicagu.

Dáváte přednost českému, nebo americkému podnikatelskému prostředí?

V Čechách se všichni dobře znají, nebo si to alespoň myslí, a to svádí k ne vždy etickému jednání. Skandály ve Spojených státech potvrzují, že tam se to děje také, ale zároveň i ukazují, že se tam hodně věcí netoleruje a trestá. A to se mi líbí. Lidé vždy vymýšleli, jak obejít zákony, a budou to dělat dále. Měli by to ale dělat s vědomím, že když je chytnou, tvrdě za to zaplatí.

Petra Sýkorová

Související