Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
V ulicích jindy ospalé Považské Bystrice bylo o víkendu rušno. Přestože průzkumy slibovaly rekordně nízkou volební účast, v hlasovací místnosti si volič musel vystát i několikaminutovou frontu. Nepřehlédnutelnou část v ní tvořili důchodci, což je na Slovensku téměř synonymum voliče Roberta Fica. "Je jediný, který nám skutečně pomohl," vysvětlovala svůj hlas pro "Ficka", jak mu familiárně říká, sedmdesátiletá Irena.
Penzisty si Fico připoutal během své první vlády v letech 2006 až 2010, kdy zavedl každoroční vánoční příspěvek k důchodu. Těmito a podobnými nápady vytvořil zdání, že mu na sociálně slabších vrstvách skutečně záleží. Díky tomu získal ve volbách 2010 třetinu všech hlasů. Tehdy však dospěl i k jednomu nepříjemnému poznání - levicový volič mu znovuzvolení nezaručí. Pravice totiž v roce 2010 dokázala získat více a Fico musel překvapivě do opozice.
Budoucnost závisí na pravici
Nyní je zpět a může za to znovu pravice. Lépe řečeno sebedestrukce pravicových stran, která začala říjnovým pádem vlády Ivety Radičové a pokračovala gorilí aférou. Ficovy konkurenty oslabila natolik, že Směr mohl sám ovládnout parlament. Takovou příležitost již staronový premiér promrhat nechce a bude dělat vše pro to, aby u moci zůstal déle než jen čtyři roky. Musí se ovšem vypořádat se zásadním handicapem - jeho dosavadní image věčně rozzlobeného muže a novodobé kopie Vladimíra Mečiara stále odrazuje mladé a vysokoškolsky vzdělané Slováky. Jeho jméno v nich vyvolává podobnou averzi, jako u jejich českých protějšků Jiří Paroubek.
Ficův recept je již zřejmý. Oproti roku 2006, kdy se vlády ujímal provinční politik s autoritářskými sklony, dnes nastupuje v roli státníka. Zdánlivě pryč jsou doby, kdy sliboval rušit vše, co pravice zavedla, kdy svými souputníky obsazoval všechny funkce, které mohl, a kdy hlavní projev jeho zahraniční politiky spočíval ve vyměňování si políčků s Budapeští. Místo toho teď rozdává ujištění, že na dobré kroky předešlého kabinetu naváže, že do vlády přizve nestraníky, nebo že v něm má Evropská unie spolehlivého spojence.
Jak dlouho bude Fica nová role bavit, zatím neví ani jeho okolí. Bude to však nejpozději do chvíle, než ho resuscitovaná pravice začne znovu ohrožovat.
Vladimír Šnídl
redaktor týdeníku Ekonom
Fico mění taktiku. Dobře ví, že levicový volič mu znovuzvolení nezaručí.