Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Pro podnikatele přichází poslední dobou jedna špatná zpráva za druhou. V těchto dnech média informují třeba o tom, že se prohlubuje krize ve stavebnictví. Na tento obor, ale nejen na něj, těžce dopadají i legislativní změny, jako třeba tvrdý postih nelegální práce.

Za švarcsystém je možné firmám ukládat pokuty až do výše 10 milionů. Švarcsystém je ale jen jedna z forem nelegální práce. Pokud má zaměstnanec neplatné pracovní či pobytové povolení nebo je má vydané pro jiný účel či práci u jiné firmy, můžete mít problém. I to je nelegální práce.

 

Trest bez hledání viníka

To ale není nejhorší. Pokud jste stavební společnost využívající subdodavatele, kteří zaměstnávají ukrajinské dělníky bez platného povolení k pobytu a nemají na pokutu nebo těmto lidem dluží na mzdě, můžete to být nově vy, kdo to všechno zaplatí.

Půjde nejen o pokutu a nevyplacený výdělek, ale zároveň i o doplacení sociálního a zdravotního pojištění. To v případě vyššího počtu lidí může znamenat citelné náklady. Málo se také ví, že neoprávněné zaměstnávání cizinců bez platného pracovního nebo pobytového povolení je v naší zemi i trestným činem. Navíc, od letošního roku je možné zákonem o trestní odpovědnosti postihnout celé společnosti. Nemusí se už vůbec zjišťovat, kdo je konkrétním viníkem.

Pokud se dostane podnikatel do hledáčku policie, hrozí mu v lepším případě veřejné poškození pověsti záznamem v rejstříku trestů, ale i ukončení podnikání. Vše je nově v rukou státních zástupců, kteří budou podnikatele stíhat. Zatím nikdo neví, jak to s novým zákonem bude. Proto je třeba dívat se na podobné zákony v zahraničí. Tam jsou ukládány firmám tresty za nelegální zaměstnávání často. Pokud budou podobně aktivní i zastupitelství v Česku, může stavebnictví dostat další ránu.


Více informací o problematice se zájemci dozvědí na semináři Nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim pořádaném 1. března (podrobnosti ZDE).

Ladislav Smejkal
partner advokátní kanceláře White & Case

Nyní lze za švarcsystém postihovat celé firmy. Už není třeba hledat konkrétního viníka.

Související