Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Hned po rodinných domech je to nejfrekventovanější typ stavby a česká krajina by bez nich byla neúplná. Co je to? Posedy myslivců. Až dosud bylo zvykem, že si lovci své dřevěné konstrukce vyráběli sami "na koleně". I proto neexistuje žádná statistika, kolik jich u nás vlastně stojí, můžeme jen odhadovat, že desetitisíce.

Jenže v mysliveckých internetových obchodech se v poslední době stále častěji objevují nabídky na již hotové produkty: je libo posed dřevěný, železný, mobilní, nebo rovnou zateplenou "boudu" s křeslem, či dokonce s postelí? Přestože se cena od tří tisíc korun dokáže vyšplhat až třeba pod sto tisíc za největší luxus, zájem českých myslivců o hotové výrobky stoupá.

"Situace se rok od roku lepší. Když jsem před šesti lety s tímto sortimentem začínal, dívali se na mě jako na blázna, a dnes prodám desítky kusů ročně," říká Radek Michálek, majitel firmy ProLov v Žirovnici na Vysočině. Kromě výroby posedů se zabývá i stavbou krmítek, přístřešků pro kachny a koroptve a dalších mysliveckých "staveb". Přestože své posedy prodává podle typu v cenovém rozpětí 15 až 25 tisíc korun, přičemž dalších tři až šest tisíc zaplatí zákazníci za podstavec, nelze se prý tímto artiklem zatím uživit. "Zatím je to spíše koníček. Ale v Německu a Rakousku je naprosto běžné, že si myslivci tato zařízení kupují," neztrácí Radek Michálek optimismus.

Posed ve znamení luxusu

Zkusil proto (dosud bez uvedení ceny) políčit i na nimrody-fajnšmekry. Nabízí "kazatelnu" Impéria, která je natřená lazurou v barvě jedlové zeleně, má střešní krytinu s oplechováním, okna zasklená izolačním dvojsklem a dveře opatřeny bezpečnostním zámkem. Uvnitř majitel najde luxusní koberec, skládací čalouněné lůžko s matrací a sklápěcí područky s molitanovými opěrkami pro zbraň.

"Kdo chodí na divočáky na celou noc a nemá třeba loveckou chatu, tak pohodlí ocení," říká k tomu jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka. Sám má honitbu poblíž Podbořan u Doupovských hor na Karlovarsku a posedy si dnes kupuje výhradně hotové. "Kupuji je na pile Dřevovýroba Wimmer ve středočeském Milíně a vyjdou jen o něco málo dráž, než kdybych si je dělal sám," pochvaluje si.

Právě pily a pak také firmy dodávající dřevěné stavby u nás patří k největším producentům posedů. Na webových stránkách například frýdlantské pily Bareš a Kmínek, pily Minx z Drahanské vrchoviny či firmy Lesoservis z Uhlířských Janovic na Kutnohorsku mohou myslivci najít desítky rozmanitých druhů posedů.

Peníze na hotový posed najde spíše soukromý majitel honitby než takzvaní lidoví myslivci sdružení v Českomoravské myslivecké jednotě. A těch je u nás pořád ještě většina. Podle statistiky ministerstva zemědělství bylo v Česku v roce 2010 celkem 5736 honiteb, z čehož jen 1611 mělo přímého (nikoli společenstevního) vlastníka a jen 676 bylo využíváno ve vlastní režii, nikoli v pronájmu.

Jan Štětka


20 tisíc Kč
Taková je průměrná cena komerčně vyráběného posedu.

 

Posed, neodmyslitelná součást české krajiny, se z lidového výtvoru postupně stává prodejním artiklem.

Související