Ekonom v iPadu

Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Je to první konkrétní informace o tom, jak se státu prodražilo nedávné sčítání lidu. Nevládní projekt Restart připravil studii – kterou má týdeník Ekonom exkluzivně k dispozici - a podle které se loni mohli Češi sčítat o zhruba 1 a půl miliardy korun levněji.

Podle nejnovějších odhadů Českého statistického úřadu stálo loňské sčítání něco málo přes 2,3 miliardy korun. Studie Restartu ale tvrdí, že pokud by Česko sčítalo své obyvatele stejně jako skandinávské země, Rakousko nebo Slovinsko, mohlo se dostat k nákladům mezi 300 až 700 miliony.

„Statistici v těchto zemích totiž neoslovují obyvatele, aby jim poskytli požadované údaje, ale rovnou si je sami vytahají z různých evidencí,“ řekl Ekonomu Martin Tajtl, student Vysoké školy ekonomické, který spolu s kolegou Martinem Ješutou studii vypracoval.

ČSÚ: Nemáme takové možnosti

Například rakouští statistici na podzim při sčítání lidu „tahali“ data pouze z registrů, jako jsou třeba obchodní rejstřík, databáze zapsaných žáků a studentů, registr domů a usedlostí či z informací od finančních úřadů.

Týdeník Ekonom - číslo 3/2012Samotní čeští statistici ovšem srovnávání se zahraničím považují za absurdní – českému státu řada z těchto evidencí chybí, tudíž těžko se pomocí nich může provádět sčítání. „Nemá smysl se bavit o něčem, co neexistuje. Například Finové si své databáze budovali padesát let, takže dnes mají pochopitelně úplně jiné možnosti než my,“ reagoval pro Ekonom Stanislav Drápal, místopředseda Českého statistického úřadu.


Více se studii dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 19. ledna.

banner 2

Související