Přirovnání „český Roman Abramovič“ se šestatřicetiletý miliardář Daniel Křetínský vehementně brání – ale určitá podobnost s proslulým ruským oligarchou a majitelem fotbalové Chelsea se nabízí. I Křetínský má svůj klub, pražskou Spartu, a také on musí své sportovní hobby zatím spíše dotovat ze svého hlavního byznysu, z energetiky.
„Vedle Abramoviče jsem jen chudý příbuzný a je tam i řada dalších rozdílů,“ říká Křetínský v rozhovoru pro týdeník Ekonom, byť třeba herní styl Sparty srovnává právě s londýnskou Chelsea a nebojí se mířit vysoko. Stejně jako má letos Sparta našlápnuto k českému titulu, a tím i boji u účast v lukrativní Lize mistrů, chce se posunout mezi evropskou elitu i Křetínského Energetický a průmyslový holding EPH.
Během následujících měsíců chce EPH investovat zhruba tři miliardy eur (v přepočtu zhruba 75 miliard korun). „To by nás mohlo posunout na konec první energetické ligy v Evropě,“ říká Křetínský. Vizi vstupu mezi elitní hráče přitom budou Křetínskému pomáhat naplňovat i jeho partneři v EPH, tedy PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a další významná investiční skupina J&T.
Největší odpovědnost ale leží na Křetínském, předsedovi představenstva EPH. A zdá se přitom, že se v rámci restrukturalizace holdingu on sám také stále více „emancipuje“. V nové skupině EP Industries, která se oddělila od energetického byznysu a zahrnuje především průmyslové podniky (viz schéma Jak se dělí holding), už totiž bude mít majoritu 60 procent – potvrdil exkluzivně týdeníku Ekonom sám Křetínský.
Kamarádi zůstali, byznys se dělil
Křetínského „emancipační proces“ má hlubší kořeny. Podobně, jako se nyní zčásti samostatně profiluje v rámci EPH, se začal „odstřihávat“ už dříve od rodné J&T. Sám ovšem zdůrazňuje, že s lidmi, kteří mu dali na startu jeho oslnivé kariéry šanci, vztahy nemění. „Všechny příležitosti, které jsem dostal, byly na základě důvěry, již mi dala J&T, respektive Patrik Tkáč,“ zdůrazňuje.
K J&T se Křetínský přidal v roce 1999 jako právník s nástupním platem 22 tisíc, na doporučení svého kamaráda Dušana Palcra, který v investiční společnosti pracoval. Partner J&T Martin Fedor mu pak umožnil přístup k průmyslovým investicím. V roce 2003 se vypracoval na jednoho z partnerů skupiny a o šest let později se už podílel na vyčlenění EPH.
Skupina J&T byla podle něj až příliš široce rozkročená. Zahrnovala jak energetické a průmyslové firmy, tak i realitní byznys a banku. „Potřebovali jsme vytvořit transparentní podnikatelskou strukturu,“ vysvětluje vznik EPH Křetínský. Sám přitom stanul na nejvyšším manažerském postu EPH, a zároveň se zviditelnil jako přímý spolumajitel holdingu.
„Nejsem dnes součástí J&T, na druhou stranu tato skupina je náš akcionář a vztahy jsou stále vynikající,“ zdůrazňuje. To potvrdil týdeníku Ekonom i spolumajitel J&T Patrik Tkáč. „Není úplně snadné Dana přesvědčit, když má na věc jiný názor. Ale řadím ho mezi investorskou špičku regionu. A především je to normální kluk vyznávající hodnoty, pod něž bych se kdykoliv podepsal,“ zdůrazňuje Tkáč.
Kam chce Energetický holding EPH investovat připravených 75 miliard? Jak se dělá byznys pod hlavičkou fotbalového klubu AC Sparta Praha? Odpovědi včetně rozhovoru s Danielem Křetínským se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyjde ve čtvrtek 19. ledna.