Moser

- Ryteckou dílnu a obchod se sklem založil v Karlových Varech Ludwig Moser v roce 1857. V roce 1893 vznikla vlastní sklářská huť, která působí dodnes.
- Akciová společnost loni dosáhla obratu necelých 300 milionů korun, zisk odhaduje na 15 až 20 milionů. Zaměstnává 315 lidí.
- Moser sází na exkluzivitu svých výrobků, ceny některých kousků jdou přitom do statisíců korun. V Česku má celkem čtyři prodejny v Karlových Varech a Praze, jinak prodává zboží ve více než stovce zemí celého světa.

Tradice a inovace. Pod tímhle zdánlivě protikladným heslem se dnes Moser snaží obstát ve světě, jenž je zmítán ekonomickými turbulencemi. "Máme dobrý kredit, ale naše pozice je přesto také křehká, můžeme se na širém moři potopit," hodnotí poněkud poeticky pozici firmy její ředitel a šéf představenstva Antonín Vlk.

Jednu hrozbu ztroskotání přitom už Moser nedávno překonal. Před třemi lety firmě v krizi pomohl investor Jiří Michal, bývalý šéf farmaceutické společnosti Zentiva.

"Vždycky jsem měl k uměleckému sklu vztah. A s panem Vlkem jsme se znali asi osm let, potkávali jsme se nejprve na hudebním festivalu Pražské jaro. Tak jsem se po více než třiceti letech v Zentivě pustil zase do něčeho jiného," vysvětluje Michal. Konkrétně o svém vlastnickém vlivu na sklárnu nehovoří. Ale z kuloárních informací je zřejmé, že podnik de facto ovládá.

"Moser není postaven na tvorbě zisku, ale na výrobě uměleckých děl," říká sice Jiří Michal. "Nicméně se musíme chovat ekonomicky," dodává rychle a důrazně.

Sklo pro známé a slavné

Pokud jde o tradici Moseru, je úctyhodná. Sklárny měly titul dvorních dodavatelů například pro císaře Františka Josefa I., perského šáha nebo anglického krále Eduarda VII. Papež Jan Pavel II. dostal z karlovarské sklárny kříž, jeho nástupce Benedikt XVI. zase mísu.

Firma se snaží i tyto kontakty "inovovat". V roce 2000 získala například exkluzivitu při vybavování českých ambasád ve světě. A příchod Jiřího Michala znamenal i další impuls. Díky jeho velmi dobrým vztahům s prezidentem Václavem Klausem se Moser stal nejen neodmyslitelnou součástí vybavení Hradu, ale jeho výrobky slouží také jako dary při návštěvách všech významných zahraničních státníků.

Michal dokonce označuje první dámu Livii Klausovou jako "nejlepší reprezentatku naší firmy". (viz Kdo se veze s Václavem Klausem). Sám Jiří Michal nevidí na velmi úzkých kontaktech s pánem Hradu, které tak prospívají jeho firmě, nic neobvyklého. "Čím jiným by se naše země měla chlubit," podotýká.


fotogalerie: Karlovarské sklárny Moser

Pokračování článku si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. ledna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související