Odpovídá Bohuslav Sobotka

Odhad růstu HDP v roce 2012?

HDP podle všeho poklesne, doufejme, že mírně. Jen částečně za to může krize. Opakuje se situace z roku 2010, kdy větší složkou poklesu byla podtržená spotřeba v důsledku "tupých škrtů" Nečasovy vlády.

Hlavní brzda podnikání v ČR?

Rozvrácená a nefunkční státní správa. Trh mrzačí rakovina korupce, často ukrytá za anonymní vlastnictví. V takovém prostředí má slušný podnikatel jasnou konkurenční nevýhodu. Z dlouhodobého hlediska je však největší překážkou upadající školský systém.

Nejlepší ministr financí ČR?

1. Pavel Mertlík, 2. Eduard Janota, 3. Jiří Rusnok

"Vláda tvrdí, že v krizi se daně nezvedají. Tak proč to dělá? Daň z přidané hodnoty není daň?"

Rok 2012 bude divoký. Spočtěte jen všechny krize, které nás obklopují. Roztěkaný zrak české vlády k tomu přidává další nejistoty. Schvaluje se rozpočet, o kterém se hned na začátku řeklo, že neplatí. Zvýšená DPH, která vzápětí stáhne pět miliard ze zdravotnictví, dokresluje, jaká je to vládní rozpočtová Potěmkiáda.

Vzniká také dvourychlostní Evropa, v klíčovém okamžiku se však premiér v rozdílech nedokázal vyznat. Vláda je rozložená korupčními skandály. Je to už vlastně život po životě - za rok má sedm padlých a další smrtelně raněné. Jak dlouho to vydrží? Do jara? Do krajských voleb? Rozpadne se až nad jejich výsledky? To je pravděpodobné.

Vláda proti všem

Osudy české ekonomiky jsou spjaty s osudy české demokracie. Ne, že by ekonomika nedokázala bez demokracie žít, lidé si to ovšem nemohou nechat líbit. Destrukce právního a sociálního státu jde tak daleko, že vláda už jde téměř proti všem. Vidíme na zasedáních tripartity, že odboráři předkládají společná stanoviska se zaměstnavateli, a jsou odmítáni. Například anonymní listinné akcie jsou proti podnikání a tržní soutěži, protože jsou kanálem, kterým se posílají povinná procenta zadavatelům veřejných zakázek. Na úkor zisku, na úkor kvality, na úkor kriminálního ohrožení vedení firem.

Hospodářský růst ČR půjde roku 2012 pod nulu, to už je zřejmé, a může za to jen z menší části váznoucí odbyt u našich zahraničních partnerů. Plošné škrty, které vláda odůvodňuje potřebou konsolidovat rozpočty, likvidují domácí poptávku a zbavují vládu jakékoli manévrovací schopnosti. Když pominu pár privatizátorů, kteří se na krachy těší jako na nákupní příležitosti za babku, všem ostatním tato situace škodí - a je navíc zcela zbytečná. Problémy českých financí jsou na příjmové straně, potřebujeme rozumnou míru zdanění někde kolem průměru EU.

Že to není snadné, mi připomněl i hlas v debatě pod mým blogem na serveru Aktuálně.cz, kdy pisatel, který se označuje Yosif K, vysvětluje: "Pane stále rebel - zapřaháte kočár před koně. Ve Skandinávii obyvatelstvo unese vyšší ,složené daňové sazby', jelikož je poctivější a pracovitější. Daňové úniky jsou menší."

Unie na rozcestí

Průměr složené daňové kvóty Evropské unie (souhrn všech daní a pojistného v poměru k HDP) je 39 procent, zatímco Česko má mít příští rok 33 procent. Spočtěte rozdíl, vyjde vám schodek českého státního rozpočtu.

Vláda tvrdí, že v krizi se daně nezvedají. Tak proč to dělá? Daň z přidané hodnoty není daň? Ve zdravotnictví se zvyšuje spoluúčast na 24 procent - další zdravotní daň. Ochrana anonymního vlastnictví - korupční daň. Odmítnutí majetkových přiznání - zlodějská daň. Ekologická superzakázka, možná se vrátí i s kšefty typu ostravských lagun - toxická daň. Nejdražší elektřina v Evropě - elektrická daň. A co ono vyrovnání s církvemi, které má zahrnovat návrat majetku, o který přišly už za Josefa II.? Církevní daň? Rostou daně, avšak nespravedlivě a proti hospodářskému růstu.

Evropská unie je na rozcestí, jsem však optimista. Naše místo je v jádru integrace, ne v izolaci. Budoucnost není bezvýchodná, pokud nebudeme na bezvýchodnosti sami pracovat.

(Titulky a mezititulky u všech textů redakční.)

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, poslanec


Komentáře od pěti bývalých ministrů financí si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. prosince, nebo pod odkazy níže:

 

 

Chybějící (ex)ministři

Miroslav Kalousek - současný ministr financí žádost týdeníku Ekonom o text komentáře s omluvou odmítl pro časovou zaneprázdněnost.
Ivan Kočárník - působí nyní jako poradce ministra Kalouska, na žádost týdeníku Ekonomu nereagoval.
Eduard Janota - expert na státní rozpočet a ministr financí ve vládě Jana Fischera v květnu náhle zemřel.
Ivo Svoboda - názor exministra odsouzeného na pět let za tunelování podniku Liberta se týdeník Ekonom ani získat nesnažil.

Související