Krytý bazén v Litomyšli

Přijdete-li ke krytému bazénu v Litomyšli, uvidíte jen pozvolně se zvyšující travnaté obliny úpatí Černé hory. Bazén, vymyšlený architektonickým studiem D.R.N.H., je totiž v maximální míře zabudován ve svahu hory. Střešní zásypy samozřejmě přispívají ke snížení provozních nákladů, a bazén tak splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby.

Západní strana je prosklená a otevřená do prostoru, navazuje na ni venkovní terasa, což vytváří zajímavé efekty především v noci, kdy je vnitřek osvětlen. Na terasu lze vystoupit z tobogánové haly, která vybíhá z centrální části jako samostatný vertikální prvek v podobě nástupní věže. U tobogánu je také vstup do venkovního bazénu, vybaveného teplejší vodou.

"Klasický" 25metrový plavecký bazén s pěti drahami může měnit hloubku. Všechny nádrže jsou osazeny podvodními LED svítidly s možností nastavení barevného spektra. Krytý bazén sousedí se "starou" letní plovárnou. Hlavní vstup do bazénu architekti umístili mimo areál letního koupaliště. Návštěvníci sestupují do podzemí po šikmé rampě do vstupní haly s pokladnou.

Lenka Brdková,
šéfredaktorka Domy a bydlení Exclusive

Foto: Archiv, Ester Havlová

Související