Evropská dluhová krize ani přes slavnostně oznámený nový plán na záchranu Řecka nekončí. Naopak. To, co politici vydávají za definitivní řešení a postavení hráze dluhům, podle mnoha ekonomů ve skutečnosti znamená jen další odsunutí problémů do budoucna.
„Opravdový“ bankrot Řecka přijde později s plnou silou a mohou ho následovat pády dalších zemí. „Dluhová krize Evropy stále trvá a roste. Skutečný bankrot se odkládá nejspíš do roku 2012, kdy bude kvůli celoevropsky opět navýšenému dluhu ještě dražší,“ varuje ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Není navíc jisté, zda k uskutečnění záchranného plánu vůbec dojde. Řecký premiér Jorgos Papandreu totiž v pondělí oznámil, že chce o něm vypsat referendum. Vzhledem k značnému odporu lidí ke škrtům aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že Atény nakonec mohou plán odmítnout.
To by znamenalo jediné – Řecku by vyschl přívod peněz z EU, země by se dostala do platební neschopnosti, a musela by vyhlásit „tvrdý“ bankrot. Zřejmě by také splatila ještě menší část dluhů než v případě „řízeného“ krachu. Pokud Řekové řeknou balíčku opatření „ne“, dluhová krize se může nekontrolovaně rozšířit do dalších zemí.
Echo krachu v Česku
České domácnosti i firmy by se proto raději měly připravovat na nejhorší – další kolo hospodářské recese, které s sebou pády Řecka či dalších ekonomik přinesou. Ministerstvo financí už pro příští rok snížilo odhad růstu ekonomiky z 2,5 na pouhé jedno procento. I když samotnému Česku platební neschopnost a bankrot prozatím nehrozí, potíže se do tuzemska přenesou zprostředkovaně přes bankovní systém či klesající zájem o české zboží v zahraničí.
Na rozdíl od Řeků nicméně Češi mají to štěstí, že dopady nebudou tak drastické a že se na ně mohou připravit. V Česku nehrozí pády bank, „masová“ ztráta úspor lidí ani 20procentní nezaměstnanost. Pokles životní úrovně by ale jihoevropské bankroty přinesly i Čechům.
Týdeník Ekonom oslovil ekonomy se dvěma scénáři budoucnosti. První počítá s tím, že Řecko na dohodu nakonec přece jen kývne, plán bude fungovat a zamezí dalšímu šíření krize v Evropě. Druhý je výrazně pesimističtější. Předpokládá, že dluhové problémy zasáhnou také Itálii nebo Španělsko. Analytici se většinou shodli na jednom: vyhlídka ojedinělého bankrotu Řecka je pro českou ekonomiku únosná.
Jsou úspory v českých bankách v bezpečí? Do čeho se dnes vyplatí investovat? Je výhodnější mít peníze v korunách, dolarech či eurech?
Praktického průvodce světovou dluhovou krizí najdete v týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 3. listopadu.