O neudržitelnosti evropského modelu sociálního státu hovoří liberální ekonomové už od konce minulého století. Stále vyšší výdaje na důchody, zdravotnictví i sociální dávky si podle nich vynucují zvyšování daní a snižují konkurenceschopnost starého kontinentu.

Výrazný ekonomický růst v letech před krizí do velké míry skutečnou situaci dokázal zakrýt. Teprve propad celé globální ekonomiky odhalil hloubku problémů v celé nahotě. Většina zemí zabředává stále hlouběji do dluhů. Ani vysoká daňová kvóta (tedy daně či jejich maskovaná obdoba ve formě sociálních odvodů), která v průměru Evropské unie převyšuje 40 procent hrubého domácího produktu, už na financování přebujelého systému nestačí.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.